Přihlášení do e-shopu


ZAVŘÍT
ZOBRAZIT KATEGORIE KNIH

Lea Fekete v čase, ploše, prostoru a souvislostech

Lea Fekete v čase, ploše, prostoru a souvislostech

Textilní obraz, šperk, oděvní design

Pražská plynárenská zve na výstavu

6. září – 7. říjen 2017


Těžištěm výstavy Lea Fekete v času, v ploše, v prostoru a v souvislostech, je autorčin nový soubor abstraktních textilních obrazů, doplněný ukázkami autorského šperku a oděvního designu.

 

Lea Fekete patří k nevelké skupině výtvarníků, kteří se v 2. polovině 80 let 20 .stol. na Slovensku zasloužili o etablování oděvního designu na výtvar­nou i akademickou půdu. Jako jedna z mála, která vytrvala a už třicet let konzistentně rozvíjí svůj autorský koncept. Dnes je Lea Fekete výraznou osobností na poli módy a oděvního designu se statutem zavedené kreativní módní značky.

Tvorbu Ley Fekete reprezentuje komplementární přístup ke tvorbě oděvu, šperku, závěsného tex­tilního obrazu i metoda řešení výtvarného problé­mu v širších souvislostech, na větším půdorysu. S jednotlivými disciplínami pracuje tak, aby se do­plňovaly a ve zpětné vazbě vzájemně inspirovaly.

 

Dynamika v oblasti módy Leu Fekete přivedla po roce 2000 k názorově stabilnějšímu médiu – autorsky realizované netkané tapisérii. Technikou strojového vpichování, kladení a prošívání, fixuje jednotlivé vrstvy různorodého materiálu. Forma i výtvarné postupy jsou příbuzné klasické koláži, s tím rozdílem, že autorka pracuje s hedvábným, respektive bavlněným podkladem, na který apli­kuje předem připravené, barvené nebo malované textilní prvky. Kompozice, tvarové a prostorové řešení vždy závisí na jejím dalším záměru. Mate­riál s úspěchem uplatňuje jako autorskou látku a vizuální podpis i ve své oděvní tvorbě. Stejně úspěšně a stále častěji jej dotváří a komponu­je jako abstraktní závěsné obrazy, představující v její tvorbě samostatnou výtvarnou entitu. Jsou postaveny na pocitové hře s barvou, strukturách materiálu a jemných liniích, ocitající se v rozmezí od lyrické abstrakce až po abstraktní aktualizaci lidových ornamentů a dekorativních výšivek.

 

Stejně jako celá autorčina tvorba, tak i tato plošná díla, vyjadřují hloubku, nekonečno a klid – „tranqui­lity“. Vyjadřují názorové nastavení Ley Fekete v času, v ploše, v prostoru a v souvislostech, jako manifest a osobní odpověď na současný neklidný a nepokorný svět.

Xénie Lettrichová

 

 

galerie-smecky ppas

Galerie Smečky

Ve Smečkách 24, 110 00 Praha 1,

tel. 222 210 268

Otevřeno: úterý – sobota, 11–18 hodin

www.galeriesmecky.cz

Zpět na aktuality...
Všechna práva vyhrazena ©2017 Metafora s.r.o., tvorba stránek - InGenius Webdesign