Přihlášení do e-shopu


ZAVŘÍT
ZOBRAZIT KATEGORIE KNIH

Chystáme novou YRSU!

Chystáme novou YRSU!

Nová série je tu!

Právě pro vás překládáme první díl s hlavními hrdiny, psycholožkou Freyjou a policistou Huldarem.

Autorka špičkových bestsellerů Yrsa Sigurdardóttir opět dokazuje, jak umně dokáže tvořit napínavé a strhující detektivky, jimž nechybí spád, čtivost, přesvědčivé postavy ani inteligentní zápletky.

 

„Touto detektivkou trumfla Yrsa všechno, co jsme kdy viděli. – Strhující kniha.“

- magazín Kiljan, Island


SÉRIE FREYJA & HULDAR

 

1. DÍL - DNA

Ve svém domě v Reykjavíku je brutálně zavražděna mladá žena. Jediným svědkem je její sedmiletá dcerka. Když krátce nato dojde k vraždě další ženy, policie je v koncích.

Jistý radioamatér zachytává podivné vzkazy, které ho s oběma zavražděnými spojují, a tak, hnán zvídavostí, začne pátrat na vlastní pěst. Huldar, policista pověřený vedením vyšetřování, a Freyja, psycholožka vyslýchající sedmiletou dívenku – klíčovou svědkyni, musejí chtě nechtě pracovat bok po boku. Jejich spolupráci komplikuje skutečnost, že se spolu nedávno vyspali po seznámení v baru, kde se Huldar vydával za tesaře z venkova.

 

„Perfektní zápletka… Yrsa umí čtenáře pořádně napnout a znejistět, šokovat a děsit. Své příběhy koření patřičným množstvím zlých úmyslů – a hlavně krve.“

- týdeník Fréttatimin, Island

 

„Touto detektivkou trumfla Yrsa všechno, co jsme kdy viděli. – Strhující kniha.“

- magazín Kiljan, Island

 

2. DÍL - ČERNÁ DÍRA

Dvanáct let po znásilnění a vraždě mladé dívky v Hafnarfjörduru je v Reykjavíku objeveno pouzdro s poselstvím pro budoucí generace.

V pouzdru se nacházejí deset let staré dopisy, v nichž školáci popisují, jak si představují Island v roce 2016. Mezi dopisy se ovšem nachází i nepodepsaný vzkaz udávající iniciály lidí, kteří se mají stát obětí vraždy.

Krátce po objevení pouzdra se v lázních v centru města najdou dvě useknuté paže, plavající v bazénku. Ruce vykazují známky toho, že je pachatel uťal oběti zaživa. Přesto policie nedostala žádné hlášení o pohřešované osobě a stejně tak se nevyrojily ani žádné zvěsti o chybějících rukou. Když se však přece jen objeví první znetvořené tělo, nedlouho po něm následuje další a začíná být zřejmé, že dopis z pouzdra nelze brát na lehkou váhu.

 

Kriminalista Huldar upadl na policejním oddělení v nemilost, vyčítá se mu, že nezvládl jiný případ. Jelikož už na stanici nešéfuje, většina někdejších podřízených se ho straní. V troskách je i jeho vztah s psycholožkou Freyjou, přesto doufá, že se mu ho podaří zachránit, když ji do vyšetřování zapojí. Jenže s tím, jak celý případ i vrahův svět Huldara s Freyjou stále víc vtahuje, zjišťují, že nic neběží tak, jak si malovali, a nic není takové, jak se zdá.

 

„Celý příběh je mimořádně dobře napsaný a v napínavé dějové linii dojde hned k několika ostrým a nečekaným zvratům.“

- Fréttabladid, Island

 

„Skvělá zápletka, v níž není nouze o napětí, a k tomu překvapivé rozuzlení... Yrsa ve vrcholné formě.“

- Morgunbladid, Island

 

3. DÍL - KATARZE

Maskovaný vrah v kině brutálně ubije dospívající dívku, která tam pracuje, a její mrtvolu nocí kamsi odvleče.

Jejím přátelům přijdou z kamarádčina účtu na Snapchatu klipy zachycující, jak prosí o odpuštění. Když se konečně najde tělo, je označeno číslem „2“. Podobný osud potká pár dní nato i jiného mladíka a jeho kamarádi opět dostanou přes sociální média klipy, v nichž prosí vraha o odpuštění. Když se objeví jeho mrtvola, má na sobě značku „3“.

Do vyšetřování vraždy se zapojí i Huldar, který tentokrát pracuje pod Erlou. Mají spolu napjatý vztah, neboť museli absolvovat interní šetření kvůli nařčením ze sexuálního obtěžování, k němuž došlo v předchozím dílu série. Neshody je však třeba hodit za hlavu a soustředit se na dopadení nemilosrdného zabijáka. A taky zjistit, jestli neexistuje dosud neobjevené třetí tělo – mrtvola s číslovkou „1“.

 

Jelikož musí být podle islandských zákonů výslechu mladistvých přítomen psycholog, zapojí se nakonec do vyšetřování i Freyja, přestože zprvu odmítá s Huldarem spolupracovat. Zanedlouho pojme podezření, že možná celý případ souvisí se šikanou, i když ji možná v úsudku ovlivňují vlastní zkušenosti oběti podobného jednání. Všichni tři se shodnou aspoň na dvou věcech: pravda není ani zdaleka až tak prostá. A vrah ještě neskončil.

 

„Velmi dobře vystavěné, vynikající děj, jehož nitky se pomalu rozplétají až ke konečnému rozuzlení… Vzrušující příběh, dojemný, ale zároveň velmi silně apelující proti šikaně.“

- Morgunbladid, Island

 

„Yrsa je nesmírně talentovanou krimi autorkou, píšící velmi moderní příběhy, dokonce bych zašel tak daleko, že nikdo není tak dobrý jako právě ona.“

- bokmenntir.is

Zpět na aktuality...
Všechna práva vyhrazena ©2017 Metafora s.r.o., tvorba stránek - InGenius Webdesign