Přihlášení do e-shopu


ZAVŘÍT
ZOBRAZIT KATEGORIE KNIH

Znala jsem Elisabeth Haichovou

Znala jsem Elisabeth Haichovou

napsala: Evelyn Mayer

 

Jmenuji se Evelyn Mayer, je mi 85 let a znala jsem Elisabeth Haichovou po mnoho desetiletí do chvíle, než ve věku 97 let opustila tento svět.


V osmdesátých letech minulého století jsem narazila na ŠKOLU JÓGY, vedenou Elisabeth Haichovou a Selvarajanem Yesudianem. Byla to hezká velká budova na břehu curyšského jezera. A tam stála, Elisabeth Haichová, uprostřed rozlehlé haly a četla z knihy. Přijela jsem bez dechu a pěkně pozdě. A přesto, že tam stál už velký dav, soustředila jsem se jen na ni.

Věděla jsem okamžitě, že se DĚJE něco velmi MIMOŘÁDNÉHO. Paní Haichová pokračovala ve čtení, četla, četla a četla. Okamžitě jsem věděla, že ona osoba, kterou paní Haichová zmiňuje v knize, je ona sama. Četla z knihy ZASVĚCENÍ.

 

škola jógy

 

Bylo to poprvé, co jsem navštívila její speciální čtvrteční lekce. A pak jsem to tak dělala ještě mnoho desítek let. Tato kniha je velmi zvláštní prací, pomocí níž autorka po mnoho let ukázala osobní a duchovní vývoj člověka, resp. sebe. Naučila nás to velmi osobně, trpělivě, komplexně a láskyplně.

Během letních měsíců žila paní Haichová v jižní části kantonu Ticino, kde měla letní školu jógy. Tam také vyučovala Hatha Jógu a jezuitská cvičení i meditace. Když jsme měli problémy, paní Haichová byla kdykoliv a za všech okolností k dispozici.

 

Po čase se z nás stali přátelé. Haichová se k nám často přidala u oběda či večeře. Seděla s námi a jednoduše si užívala společně strávený čas a vynikající jídlo, které jsme připravovali. Byli jsme s ní velmi šťastní, byly to hezké časy. Čas od času se k nám také připojila při cestách po překrásných částech Švýcarska. Vyprávěla nám fantastické příběhy o vílách, elfech, trpaslících i dalších. Byly to opravdu velmi, velmi, velmi šťastné časy.

Desítky let měla paní Elisabeth problémy s viděním, na jedno oko byla skoro slepá.

Když v padesátých letech opouštěla své rodné Maďarsko, plánovala usadit se v Kalifornii a založit tam se Selvarajanem Yesudianem školu jógy. Ale z mnoha důvodů nakonec zůstala právě ve Švýcarsku. Když se rozhodla zůstat ve Švýcarsku, chtěla nadále pokračovat ve své původní profesi sochařky. Právo ve Švýcarsku však ženám v té době zakazovalo pracovat jako sochařky. Byla také profesionální pianistkou, ale ani tuto profesi nesměla vykonávat.

V důsledku toho nevěděla, kam se vrtnout, tak začala psát. V té době vzniklo několik velmi důležitých titulů z této oblasti, například Tarot či Raja Yoga. Ale nejdůležitější, stále aktuální a skutečně světové je právě její ZASVĚCENÍ.

 

E. Haichová a S. Yesudian

 

Paní Haichová se obrátila na mého manžela Helmutha Mayera, který pracuje jako literární agent a advokát, takže se jí postaral o vydání knihy. Když poprvé vyšla v roce 1985, byla k mání v šesti jazycích, nyní je to již 22 jazyků. Čínština bude 23. jazykem.

Škola jógy se pod vedením Haichové a Yesudiana během let rozrostla a získala na důležitosti, podporována všemi skvělými učiteli Hatha jógy z Evropy. Pan Yesudian pokračoval v lekcích až do raných 90. let minulého století. Nezůstával pouze v Curychu, ale svou působnost rozšířil také do St. Gallen a Bernu. Mimo umění jógy byl Yesudian také nadaným malířem. Velkou část jako prací skoupili účastníci kurzů. Zcela nečekaně, protože nikdy nebyl nemocný, dostal Yesudian infarkt, a odešel uprostřed práce. Haichová pokračovala v práci a plnila svou „misi“ pomáhat lidem, aby se naučili žít a rozumět svému tělu, duši i duchu.

 

Ve věku 97 let, roku 1996, odešla Elisabeth Haichová poklidně. Opustila nás i tento svět a vydala se na „cestu domů“.

Dodnes ji všichni velmi postrádáme.

 

Zpět na aktuality...
Všechna práva vyhrazena ©2017 Metafora s.r.o., tvorba stránek - InGenius Webdesign