Přihlášení do e-shopu


ZAVŘÍT
ZOBRAZIT KATEGORIE KNIH

Ohnivé kameny - Palov Chloe - Recenze

Ohnivé kameny - Palov Chloe - Recenze

od: www.neutralne.cz
přidáno: 15.3.2011
Odvážný debut americké spisovatelky přirovnávané k Danu Brownovi
Autor: Anna Burdová

Náboženští fanatici chtějí na prahu 21. století rozpoutat apokalypsu. Proti vojenským mariňákům a žoldákům se samopaly v rukou a neotřesitelnou vírou v srdci stojí jen zapálený historik a sexy fotografka. Můžou tito dva tváří v tvář přesile odvrátit plánovanou zkázu?
Americká autorka Chloe Palov je kritiky označována za Dana Browna v sukních a je přirovnávána k Steveu Berrymu. Pokud vezmete do ruky její knihu s názvem Ohnivé kameny, kterou v únoru vydalo nakladatelství Metafora, určitě jim dáte za pravdu. Tento thriller je totiž, podobně jako Brownův Da Vinciho kód nebo Berryho Alexandrijská knihovna, doslova ‚nadupaný‘ neuvěřitelnými dějinnými a historickými spojkami a napínavým dějem.
Když je fotografka Eddie Millerová požádána doktorem Padghamem, aby udělala snímky vzácné historické relikvie – zlatého náprsníku osázeného dvanácti drahokamy -, ještě netuší, že ji tato práce vrhne do zběsilého víru událostí a že jí nejednou půjde o život.
Že je v průšvihu jí dojde až ve chvíli, kdy se stane nechtěným svědkem Padghamovy vraždy a krádeže náprsníku, zvaného též ohnivé kameny. Eddie se nemůže na nikoho obrátit, protože, jak záhy zjistí, zloději mají své lidi i u policie a zřejmě i u FBI. Nezbývá jí, než najít jistého Caedmona Aisquitha, jehož chtěl zavražděný Padgham před smrtí kontaktovat. Díky tomu se totiž, stejně jako ona, ocitl na seznamu nežádoucích osob, které o ohnivých kamenech vědí.
Chloe Palov své postavy i čtenáře nezdržuje žádnými průtahy děje a hned je vrhá do drsného víru událostí. Navíc je od začátku zřejmé, o co v knize půjde a kdo v ní má jakou roli. Čtenář tak jen sleduje, jak se od lehce předvídatelné thrillerové linie odvíjejí další události a tají dech, když se hlavní hrdinové dostávají do jedné svízelné situace za druhou.
Spisovatelka Chloe Palov je na knižním trhu sice nováčkem, po jejím odvážném debutu se ale dá předvídat, že si u milovníků dobrodružné literatury s detektivní zápletkou a nádechem mystiky své čtenáře najde. A právě proto nakladatelství Metafora chystá vydat i volné pokračování Ohnivých kamenů – knihu s názvem Templářská šifra.

od: www.webmagazin.cz: Jaromír Komorous
přidáno: 21.3.2011
Hra na kočku a myš

Ale kdo je tady kočka a kdo myš? Skvostným debutem vtrhla Chloe Palov na mezinárodní literární scénu. V pětisetstránkovém románu Ohnivé kameny povolala do zbraně všechny atributy, jež čtenář všude na světě od bestselleru očekává. Zařadila se rázem mezi hvězdy žánru. A na nás je, zda ji v tom vosím hnízdě necháme, nebo ji dokonce uznáme jeho královnou.
Kde se vzala, Chloe Palov? Narozená ve Washingtonu D.C., žije v Západní Virginii. Ale to za ni román nenapsalo. Postavit se po boku takovým veličinám jako je Dan Brown se svou šifrou, Ian Fleming s Jamesem Bondem, nebo dokonce George Lucas a Steven Spielberg s filmovým Indiana Jonesem chce odvahu, ale daleko víc intelektuální rozhled, profesionální zanícení pro věc a vynikají schopnost kombinovat, jak šachový velmistr, nevím kolik tahů dopředu. A pak se občas narodí „ esoterický thriller“, jak se tomu dnes říká.

Hraje se o veleknězův náprsník. Ale na smrt a na život. Co je to za artefakt, kvůli němuž se zúčastnění zabíjejí bez zachvění mušky a všem takovým se rozklepe hlas a nejsou schopni souvislé věty. Inteligentní zápletky, akce neguje akci, intriky na úrovni mezinárodních bezpečnostních sil. Autorka se zdánlivě nevyhnula zevšeobecňujícímu klišé. V hlavní roli mladá atraktivní fotografka, která si umí připravit objekt fotogenicky, ale zrovna tak naaranžovat sebe. Zde ohrožený druh. Její komplic visící na shodném záchranném laně, irský sympatický intelektuál, náhodou propuštěný CI5 a zevrubně znající historii. A na druhé straně? Rosemonští bezpečnostní konzultanti, takzvaná agentura, rozlezlá po celém světě. Ve skutečnosti všemu přístupní zabijáci. Pod vedením fanatika vyhozeného z Bílého domu. Hlavní jejich figura v akci? Dvoumetrový nakrátko ostříhaný bývalý mariňák, minimálně metr a čtvrt v ramenech. Karty jsou rozdány. Kdo vytáhne eso? Ale jde jen o to eso?

Špičkovou práci zde odvedl překladatel Viktor Faktor. Udržel tempo téměř filmového střihu, zvolil slovní rejstřík adekvátní vynikající akčnosti příběhu a neztrácí se ve značném množství odborných termínů, které jsou čtenáři okamžitě jasné, ještě než je odstavec u konce.

Chloe Palov chystá další pecku. Templářská šifra. Je na co se těšit. Dan Brown v sukních nenechá nic náhodě. Causu rozehrává už na konci téhle stávající. Klid. Se stejnými hrdiny.

od: www.detektivky.com
přidáno: 31.3.2011
Napínavý dobrodružný thriller o hledání bájné relikvie z dob Mojžíšových, která může způsobit biblickou Apokalypsu…

Na začátku každého pořádného dobrodružného thrilleru musí někdo zemřít, v nejlepším případě nějaký kurátor. Zde umírá kurátor babylonských sbírek, který právě zkoumal podivný artefakt, získaný na iráckém černém trhu. S obětí a vrahem však byl v místnosti ještě někdo třetí, fotografka Edie Millerová. Ta se ke své pramalé radosti stává nepohodlným svědkem, kterého je třeba se urychleně zbavit. Jen co ji nepřátelé najdou…
A protože si vražedné komando myslí, že kurátor ještě před smrtí poslal fotky artefaktu svému příteli Aisquithovi, je na Edii, aby ho našla jako první a varovala. Tím pádem je víc než jasné, že místo jednoho terče teď budou mít zabijáci terče dva. Život je boj…
Naštěstí je Aisquith studovaný historik, takže pozná hodnotu ukradené relikvie – Ohnivé kameny kdysi kněží používali při obřadech u Archy úmluvy. A o tu přesně jde i extrémně křesťanské „bezpečnostní agentuře,“ která má své lidi snad všude a nezastaví se před ničím…
Když jsem zjistila, že druhá hlavní postava, onen Caedmon Aisquith, býval tajným agentem a teď je z něj nenápadný spisovatel a historik, musela jsem se ujistit, že v ruce opravdu nemám nedávno čtenou Ztracenou oázu od Sussmana, protože ta podoba byla veliká a matoucí. Nemluvě o tom, že oba romány značně odkazují na Indiana Jonese a pasou po biblickém artefaktu. Ale nejspíš je to daň za obrovský boom „esoterických thrillerů“ – témat k zápletkám prostě není neomezené množství a Indiana Jones platí za legendu a kánon pro všechny ostatní dobrodružné romány, nelze ho tedy dost dobře obejít.
A já Ohnivé kameny rozhodně nezatracuji, celkově se mi vlastně líbily. Oni totiž co ztrácejí na originalitě, to získávají jinde. Například na sympatických hlavních postavách, které nešustí papírem a hezky to mezi nimi jiskří, nebo na nadhledu (když se hrdinové nemůžou rozhodnout, střihnou si kámen-nůžky-papír.)
Také jejich soupeř, plukovník MacFarlane, je plnohodnotnou postavou a nepřítelem, který je vždy o krok napřed. Sice je zvláštní, že známe protivníky už od začátku a z této strany tedy překvapení nehrozí, plukovník a jeho zabijáci však nahánějí Edii a Caedmona po všech čertech s chladnokrevnou zručností, takže o potřebné napětí se není třeba strachovat. Toho tu je s přibývajícími stránkami čím dál víc. A konec naznačuje, že všem dnům ještě konec není a že se čtenáři mohou těšit na nová dobrodružství, která autorka na své hrdiny chystá v příští knize, nazvané Templářská šifra…

 

Zpět na recenze...
Všechna práva vyhrazena ©2017 Metafora s.r.o., tvorba stránek - InGenius Webdesign