Přihlášení do e-shopu


ZAVŘÍT
ZOBRAZIT KATEGORIE KNIH

Romantická řeč květin - Saundersová Gill, Daviesová Gill

Romantická řeč květin - Saundersová Gill, Daviesová Gill

od: Tereza Střelbová
přidáno: 30. 10. 13

Co nejde vyjádřit slovy, to krásná květina poví

Nenápadný posunek, letmý dotek, mrknutí oka, polibek... jinotajné způsoby dorozumívání jsou nedílnou součástí našeho každodenního života. Se stejnou samozřejmostí se lidé v minulosti vyjadřovali prostřednictvím květin. Přikládali jim rozličné významy a symbolicky tak sdíleli emoce i v situacích, kdy slova nestačila, nebo bylo vhodnější raději pomlčet. Lingua flora „kvetla" zejména v 19. století a z této doby pochází rovněž romantické pomůcky k porozumění šifrované řeči květin – příručky „Květomluvy".

Kniha Romantická řeč květin, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství Metafora, se snaží dnešnímu čtenáři poetický způsob konverzace připomenout. Publikaci uspořádala kurátorka londýnského Victoriina a Albertova muzea Gill Saundersová spolu s fotografkou Gill Davisovou. Autorky se inspirovaly akvarely s květinovými motivy ze sbírky Book of Memory viktoriánské malířky Fanny Robinsonové. Barevné reprodukce jejích romantických obrazů provázejí čtenáře celou knihou.

Víte, kterou květinou slíbit věrnost, vyjádřit důvěru, náklonnost? Poznáte, že se s vámi někdo loučí, dává najevo strach či zklamání? Kapitola Romantika květin: Něžná šifra vám napoví význam květiny pro dárce i obdarovaného.
Rovněž se věnuje detailnímu popisu jednotlivých rostlin, barevným variantám či lokalitám výskytu. Vše doplňují krátké básně, citáty významných osobností, rčení a přísloví o květinách, lásce, přátelství, naději... Čtenářsky atraktivní jsou však zejména drobné zajímavosti – například, že v čínské kuchyni se do hadí polévky přidávají okvětní lístky chryzantémy, aby zvýraznily její aroma.

Publikace vychází z anglického originálu, takže například květiny podle měsíce narození uvádí podle významu Velké Británie a Spojených států. Stejně tak seznam je orientován seznam významných dnů či svátků v roce.

Dokonalým tlumočníkem z „květomluvy" je pak kapitola Pocity a emoce, která v abecedním pořadí uvádí pocity, jež rostliny evokují.

Romantická řeč květin není však pouhým „cizojazyčným slovníkem". Nabízí zajímavý a poetický pohled do bohatého světa barev, vůní i emocí a při listování se jistě dozvíte mnoho nových informací o úloze květin v historii, tradiční symbolice v průběhu ročních období, vztahu národů a konkrétních rostlin. A snad se k ní budete, jako již mnozí čtenáři, s chutí vracet...

 

od: fantaztika.eu
přidáno: 21. 10. 2013

Knihu Romantická řeč květin som si zamilovala už na prvý pohľad a to nielen vďaka zelenej obálke a prekrásnej ilustrácii. Prečítanie celej knihy mi trvalo strašne málo a odvtedy sa k nej pravidelne vraciam, hlavne keď chcem overiť nejaké vlastnosti a charaktereristiky danej kvetinky.

V publikácii okrem iného nájdete národné kvetiny rôznych štátov, náboženské zvyklosti, správne situácie v ktorých treba kvetinku podarovať, alebo aj vhodné kvety pre daný mesiac. Kniha je celkovo veľmi pútavo a zaujímavo písaná.

Kniha je obohatená o veľmi pekné ilustrácie, ktoré dodávajú textu na príťažlivosti a pútavosti. Pod ilustráciami sa nachádzajú trefné básne známych spisovateľov, ktoré istým spôsobom pasujú a patria k danej kvetine.

Knihu vrelo odporúčam každej romantickej duši, pretože práve pre nich je ako stvorená. I keď určite spríjemní nejedno popoludnie každému čitateľovi.

Celou recenzi najdete TADY.

 

od: vlastovka.info
přidáno: 25.3.2013

V knížce nenajdete pouze přešlechtěné krásky, jaké dnes zdobí naše okenní parapety a jsou k dostání v každém květinářství, ale i skromné a o to krásnější rostlinky. Lesní jahody, jabloňové květy, sedmikrásky, lekníny a spousta dalších květů a kytiček jako by čekala, až odhalíte jejich tajemný jazyk.

Ale ty, které si můžete přinést ze zahrádkářství či květinářství, v knížce Romantická řeč květin samozřejmě nechybí. Také orchideje, růže, kamélie, ibišky a další, které vám možná doma či na zahradě dělají radost, mají na stránkách Romantické řeči květin své zastoupení.

Tato knížka může být krásným dárkem pro někoho blízkého, ale stejně tak může udělat radost vám samotným. Ozdobné písmo, kouzelné barevné ilustrace, zajímavosti o jednotlivých květinách... Tato publikace by neměla chybět v knihovničce žádného milovníka květin.

Celou recenzi si můžete přečíst TADY.

 

od: Z blogu...
přidáno: 25.3.2013

Kniha je určitě určena pro uspokojení naší romantické části duše, protože co jiného než květiny, sebou nosí toto poselství. A tato kniha je jimi přímo nabytá. Máme možnost se zde setkat s nepřeberným množstvím knih, například s tulipány, sedmikráskami, šeríkem, slunečnicí, konvalinkami a nechybí ani královna květin - růže.

Romantická řeč květin se mi velmi líbí. Určitě se stane z mé strany dárkem pro mé nejbližší, protože než nepořídit květinu každému zvlášť, bude lepší své pocity vyjádřit touto knihou, ve které si každý vybere tu svou.

Mou nejoblíbenější květinou je šeřík. Těším se, až jeho keře rozkvetou a já k nim budu moci přičichávat. Významem šeříku jsou první pocity lásky, pokora, čistota a otázka, zda člověk stále miluje.

Více k této knize najdete ZDE.

 

od: Z blogu...
přidáno: 29.3.2013

První, co mě na této knížce zaujalo, potom, co se mi dostala do rukou, byly nádherné ilustrace doprovázející každou zmiňovanou květinku, jež se kdy objevila v jakékoliv literární tvorbě. Kresby jsou plné pestrých a živých barev odpovídajících atmosféře knížky...

CELOU RECENZI si můžete přečíst přímo na blogu...

Zpět na recenze...
Všechna práva vyhrazena ©2017 Metafora s.r.o., tvorba stránek - InGenius Webdesign