Přihlášení do e-shopu


ZAVŘÍT
ZOBRAZIT KATEGORIE KNIH

Sochař duší - Cardetti Raphaël - Recenze

Sochař duší - Cardetti Raphaël - Recenze

od: www.klubknihomolu.cz
přidáno: 3.4.2012

SOCHAŘ DUŠÍ je detektivka, při které se rozhodně nebudete nudit...  

Po Vasalisově paradoxu přichází Raphaël Cardetti s příběhem, ve kterém dává čtenářům na obdiv krásu lidského těla. Jenže trochu z jiného pohledu, než byste možná nyní čekali… V případě knihy Sochař duší, kterou Raphaël Cardetti napsal jako volné pokračování předchozího díla Vasalisův paradox, zamíříte na anatomickou výstavu, která probíhá v Paříži. Právě zde totiž její organizátoři chtějí ukázat návštěvníkům, jak dokonalé může lidské tělo být. To by se ale na scéně nemohla objevit restaurátorka umění Valentina Saviová…   Díla italského historika žijícího ve Francii, Raphaëla Cardettiho, jsou ovlivněna mysteriózními romány, především španělských autorů. Tajemno a napětí, které vás bude provázet po celou dobu, by se doslova „dalo krájet“. Autor má velký cit pro popis mrazivého napětí, které dokáže naprosto skvěle podat svým čtenářům. Nejdříve vás pomalu nechá odkrýt záhady a poté se již budete spolu s hrdiny knihy zmítat v krutých vlnách boje o život.   Příběh Sochař duší je opět zasazen do Paříže, kde Valentina Saviová tentokrát řeší případ podezření, že jedno tělo, které je vystaveno na zmiňované výstavě, patří ve skutečnosti muži její kamarádky Judith – Thomasovi, který je již několik let pohřešován. A i tentokrát bude mít po svém boku podivína, Hugo Vermeera, kterému neujde nic, co se týká historie a umění. Chybět nebude ani Elias Stern, mocný šéf nadace, pro kterého Valentina pracuje. I když se zdá, že Valentina bude jakýmsi detektivem v sukních, až tak na mě v knize tento fakt nepůsobil. Sice se snaží vypátrat pravdu o mrtvole, ale její snaha není autorem dávána nijak zvlášť do popředí. Spíše jako by se ztrácela „v zástupu“ dalších postav, případů… Prostě není to taková ta typická detektivka, ve které jdete v těsném závěsu za hlavním hrdinou po jeho stopách při pátrání. Tento dojem, který Raphaël Cardetti pro čtenáře navodil, je dán tím, že příběh Sochaře duší je postaven na dvou liniích, dvou příbězích, které se navzájem proplétají. A musím říci, že někdy až tak složitě, že si budete muset urovnat v hlavě myšlenky, abyste vše pochopili. Kniha má totiž velmi rychlý spád – žádné zdržování, nudné dialogy či nicneříkající setkání tu nenajdete. Budete hnáni silou větru kupředu, s jediným cílem – najít pravdu nejen o té jediné mrtvole vystavené v muzeu, ale i o těch dalších tělech. A k tomuto „sochařskému umění“ budete navíc bloudit ještě uličkami světa geniálních padělatelů vzácných obrazů, jejichž majitelé nemají ani ponětí, že utratili neskutečné sumy peněz za padělky. I když naprosto dokonalé. A Valentina se ocitá uprostřed této divoké války, ve které jde i o život…

Dílo Raphaëla Cardettiho nepatří svým objemem k rozsáhlým románům s detektivní tématikou. Ale to, že se autorovi podařilo do vcelku útlé knihy propracovat vše nutné pro dokonalou zápletku a akční děj, z ní činí skvělé napínavé čtení. Je to příběh, který vás posadí do křesla a nedovolí ji zavřít, dokud neotočíte poslední stránku. I když chvílemi budete mít možná nutkání knihu zavřít. To zvláště v momentech popisujících doslova nechutné přípravy na určité „rituály“, které v příběhu hrají důležitou roli. Pokud se nenecháte odradit, stejně jako já, pak si vychutnáte (ale ze zcela jiného pohledu) příběh naplněný mrazivým tajemnem a pátráním po odhalení pravdy.

Protože je autor historikem, po celou dobu na vás bude dýchat taková zvláštní atmosféra. Jako kdybyste se ocitli v obrovském sále plném těch nejstarších historických relikvií či na výstavě nejvzácnějších obrazů. Nejde ani tak o to, že Cardetti líčí detaily z těchto „světů“, které jsou pro laiky vcelku neznámými pojmy, ale spíš o to, jak dokázal úžasně vetkat svět umění s jeho fakty do samotného příběhu.

Jak jsem zmínila, kniha je psána velmi svižným tempem. Jestliže víte, že strávíte několik hodin jízdou ve vlaku či autobusu, pak je pro vás naprosto ideálním čtením, při kterém vám cesta uteče jako nic. Čeká na vás zkrátka senzačně napsaná detektivka, se kterou se nebudete ani náhodou nudit. A protože je Sochař duší součástí trilogie, ve které hraje prim svět umění, těšit se můžete na ten poslední, třetí díl…

 

od: Z blogu...
přidáno: 24.4.2013

...kniha mě opravdu hodně nadchla. Přesně takové příběhy mám ráda a to jsem ani nevěděla o čem kniha bude, když jsem ji vzala do rukou.

Celou recenzi si můžete přečíst ZDE.

Zpět na recenze...
Všechna práva vyhrazena ©2017 Metafora s.r.o., tvorba stránek - InGenius Webdesign