
Život mezi řádky
Diktátorova múza
Leni Riefenstahlová, Hitlerův Berlín a olympijské hry
Píše se rok 1933 a Evropa tají dech: Hitler upevňuje svou moc a začíná se připravovat olympiáda v Berlíně. Kim je atlet sponzorovaný britskými fašisty, Alun odhodlaný komunista, Connie rebelka z nejvyšších kruhů a Leni… kdo je vlastně Leni? Emancipovaná umělkyně, či cílevědomá přisluhovačka nacismu? Do života všech už brzy zasáhne historie. Více >

O knize
Když německá filmová historička Sigrun Meierová v roce 2005 objeví vystřižené a nikdy nezveřejněné záběry, je to začátek cesty k dlouho pohřbenému tajemství, v němž hlavní roli sehrála sama Leni Riefenstahlová.
Píše se rok 1933 a Evropa tají dech. Hitler upevňuje svoji moc a začínají přípravy na berlínskou olympiádu. Leni Riefenstahlovou – filmovou průkopnici a svobodomyslnou hvězdu Třetí říše – sám Hitler pověřil úkolem zachytit olympijské hry na filmový pás. Leni však brzy zjistí, že přízeň mocných je vrtkavá a životem si nemohou být jisti ani ti nejbližší.
Kim Newlands, anglický atlet podporovaný Britskou unií fašistů, je celým srdcem oddaný své povrchní přítelkyni z vyšší společnosti Connie. Jeho touha získat olympijské zlato si však žádá svou daň a Kim je nucen zapřít, kým ve skutečnosti je.
Velšského komunistu Aluna Pryce zase pověřili, aby britské fašisty infiltroval. Když se spřátelí s Kimem a Connií, musí se sám rozhodnout, zda účel skutečně světí prostředky.
Leni dokáže prostřednictvím své kamery i pamětí manipulovat s pravdou. Ačkoli některé scény z vlastního života ráda ponechá na podlaze střižny, neznamená to, že jsou navždy ztraceny. Co se stane, když se osudy všech nevyhnutelně protnou právě v Berlíně, během olympijských her? Jaké tajemství Sigrun při svém pátrání odhalí?
Náhled knihyRecenze
„Mistrné vykreslení protichůdných (politických) přesvědčení. Dokonale vystižená dobová atmosféra na pozadí olympijských her v roce 1936. Přesně vykreslené postavy, atmosférické a naprosto strhující.“
– John Preston, autor románu The Dig
„Temný, působivý, nádherně napsaný román se skvělou atmosférou.“
– Jenny McCartney, autorka románu The Ghost Factory
„Román bohatý na historické detaily, tíhu dějin ovšem nese s lehkostí. Příběh, který stylem vyprávění připomíná Francouzovu milenku, s přirozenou elegancí propojuje přítomnost a minulost. Dnes, kdy ultrapravice opět posiluje a ohrožuje naši demokracii, tento román až nepříjemně předjímá možný vývoj.“
– The Irish Independent
„Pozoruhodné dílo.“
– Melvyn Bragg, autor knih Sedmá pečeť a Dvanáct knih, které změnily svět
„Skvělý, nezapomenutelný román.“
– The Times
„Krásné a povznášející.“
– The Sunday Telegraph
„Podmanivý a duchaplný román od nesmírně talentovaného spisovatele.“
– The Telegraph