Logo

Život mezi řádky

Lea Fekete v čase, ploše, prostoru a souvislostech

14.8.2017

Pražská plynárenská zve na výstavu

Textilní obraz, šperk, oděvní design

6. září – 7. říjen 2017

Těžištěm výstavy Lea Fekete v času, v ploše, v prostoru a v souvislostech, je autorčin nový soubor abstraktních textilních obrazů, doplněný ukázkami autorského šperku a oděvního designu.

Lea Fekete patří k nevelké skupině výtvarníků, kteří se v 2. polovině 80 let 20 .stol. na Slovensku zasloužili o etablování oděvního designu na výtvar­nou i akademickou půdu. Jako jedna z mála, která vytrvala a už třicet let konzistentně rozvíjí svůj autorský koncept. Dnes je Lea Fekete výraznou osobností na poli módy a oděvního designu se statutem zavedené kreativní módní značky.

Tvorbu Ley Fekete reprezentuje komplementární přístup ke tvorbě oděvu, šperku, závěsného tex­tilního obrazu i metoda řešení výtvarného problé­mu v širších souvislostech, na větším půdorysu. S jednotlivými disciplínami pracuje tak, aby se do­plňovaly a ve zpětné vazbě vzájemně inspirovaly.

Lea Fekete v čase, ploše, prostoru a souvislostechDynamika v oblasti módy Leu Fekete přivedla po roce 2000 k názorově stabilnějšímu médiu – autorsky realizované netkané tapisérii. Technikou strojového vpichování, kladení a prošívání, fixuje jednotlivé vrstvy různorodého materiálu. Forma i výtvarné postupy jsou příbuzné klasické koláži, s tím rozdílem, že autorka pracuje s hedvábným, respektive bavlněným podkladem, na který apli­kuje předem připravené, barvené nebo malované textilní prvky. Kompozice, tvarové a prostorové řešení vždy závisí na jejím dalším záměru. Mate­riál s úspěchem uplatňuje jako autorskou látku a vizuální podpis i ve své oděvní tvorbě. Stejně úspěšně a stále častěji jej dotváří a komponu­je jako abstraktní závěsné obrazy, představující v její tvorbě samostatnou výtvarnou entitu. Jsou postaveny na pocitové hře s barvou, strukturách materiálu a jemných liniích, ocitající se v rozmezí od lyrické abstrakce až po abstraktní aktualizaci lidových ornamentů a dekorativních výšivek.

Stejně jako celá autorčina tvorba, tak i tato plošná díla, vyjadřují hloubku, nekonečno a klid – „tranqui­lity“. Vyjadřují názorové nastavení Ley Fekete v času, v ploše, v prostoru a v souvislostech, jako manifest a osobní odpověď na současný neklidný a nepokorný svět.

Xénie Lettrichová

Galerie Smečky Pražská plynárenská

 

 

 

Galerie Smečky

Ve Smečkách 24, 110 00 Praha 1,

tel. 222 210 268

Otevřeno: úterý – sobota, 11–18 hodin

www.galeriesmecky.cz

Přečtěte si také:

SIMONA AHRNSTEDTOVÁ v Praze
Nepřátelé a milenci

26. dubna 2017, Palác knih Neoluxor Kterak jsme křtili knihu Nepřátelé a milenci, příběh lásky a vzdoru ze světa vysokých…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Událost
JANE L. ROSENOVÁ V PRAZE
Malé černé a devět žen

Na první jarní den, tedy 21. března 2017, navštívila autorka knihy Malé černé a devět žen sídlo nakladatelství Metafora. Jane…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Událost