Logo

Život mezi řádky

9788073599164

Recenze: Katarze

27.5.2019

Ona je psycholožka specializující se na sexuálně zneužívané děti. On je policejní vyšetřovatel a tak trochu sukničkář. Náhoda je už potřetí svede dohromady při pátrání po sadistickém vrahovi, který nezná slitování. „Katarze“ je závěrečným dílem napínavé detektivní trilogie a Yrsa v ní překonala všechna očekávání.

Islandská spisovatelka Yrsa Sigurđardóttir (1963) patří bezesporu k nejlepším autorkám drsné severské krimi. Ačkoliv tato dáma vystudovala stavební inženýrství a psaní se věnovala pouze ve volných chvílích, její detektivky patří k tomu nejlepšímu, co může žánr nabídnout. Yrsu proslavila série s právničkou a amatérskou vyšetřovatelkou Tórou a obrovský úspěch zaznamenal i její román „Pamatuji si vás všechny“. V něm Yrsa spojila detektivku s hororem a vznikl příběh, při kterém vám bude běhat mráz po zádech.
V aktuální novince „Katarze“ z nakladatelství Metafora opět vystupuje dvojice Freya a Huldar. Yrsa v knize využila všechno, díky čemuž jsou její knihy excelentní, a tak vás čeká jedinečný zážitek. Ostatně, neříká se, že do třetice všeho nejlepšího? Čtení si užijete už jen proto, že Yrsa má cit pro psané slovo a v jejím podání jsou čtivé i popisy a charakteristiky. Z textu je znát, že si vyhrála s každým odstavcem i větou. K mistrně napsanému příběhu přidejte komplikovanou zápletku, svižné dialogy a řadu hororových scén a získáte jakous takous představu o tom, na co se můžete těšit. A protože jsou ve hře děti, nebude nouze ani o emoce.
Hlavní hrdinové, Freyja a Huldar, mají dobrý důvod pro to, aby si šli z cesty, ale osud tomu chtěl, aby se opět setkali při vyšetřování brutálních zločinů, jaké Island ještě nezažil. Vždyť i otrlému vyšetřovateli Huldarovi se dělá špatně při sledování videa, v němž je vidět, jak si vrah pohrává se svou první obětí. Yrsa spojila ožehavé téma šikany se zneužíváním sociálních sítí a vytvořila děsivě reálný příběh. „Katarze“ je příběh plný zla a zášti, kterých jsou schopné už velmi malé děti. Pokud máte doma vlastní potomky, nejspíš se vám udělá špatně z představy, že něco podobného by se mohlo odehrát i u nás.
„Katarze“ je také čistokrevná klasická detektivní hádanka. Yrsa je excelentní manipulátorka, a protože je to chytrá ženská milující záhady a intriky, stále bude o několik kroků před vámi a bude vás mít tam, kde potřebuje. Paradoxní a úžasné přitom je, že správné řešení budete mít stále před očima a Yrsa vám bude doslova vnucovat všechna vodítka potřebná k vyřešení. Pokud se vám ale opravdu povede celý případ vyřešit, potom před vámi smekám. Pravděpodobnější ovšem je, že budete tápat až do samotného konce.
Zápletka je založená na geniálním triku, a až zjistíte, jak jste se nechali oblafnout, budete se smát sami sobě. Kromě detektivních záhad vás nenechá chladnými otázka, jakže to vlastně dopadne s hlavními hrdiny? Dá se Freya a Huldar dohromady, nebo si půjde každý svou vlastní cestou? Aniž bych cokoliv prozradila, tak naznačím, že i v tomhle je Yrsa naprosto svá. „Katarze“ je úžasně čtivá detektivka, která patří k tomu nejlepšímu, co nám můžou severští autoři nabídnout. Pokud jste už ale četli oba předešlé díly, tak vám to ani nemusím říkat, že?

Hodnocení: 100 %
Veronika Černucká

Zdroj: severskedetektivky.cz
https://www.severskedetektivky.cz/clanek.php?recenze-yrsa-sigur%C4%91ardottir-katarze&cisloclanku=2019050002

Přečtěte si také:

Recenze – Ať zemře
Ať zemře

Být ta druhá může být vražedné. Přečtěte si recenzi oceňovaného thrilleru Ať zemře od bestselletové autorky Sarah Pinborough.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze – Třetí na řadě
Třetí na řadě

Tři dny do další vraždy. Šest dní, než zemře jeden z nich. Přečtete si recenzi strhujícího thrilleru Třetí na řadě,…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze – Útočiště
Útočiště

Co skrývá tajemný ostrov? A co skrývá lidská mysl? Přečtěte si recenzi nového románu vycházející hvězdy francouz-ského thrilleru.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze