Logo

Život mezi řádky

9788073599164

Recenze: Katarze

27.5.2019

Ona je psycholožka specializující se na sexuálně zneužívané děti. On je policejní vyšetřovatel a tak trochu sukničkář. Náhoda je už potřetí svede dohromady při pátrání po sadistickém vrahovi, který nezná slitování. „Katarze“ je závěrečným dílem napínavé detektivní trilogie a Yrsa v ní překonala všechna očekávání.

Islandská spisovatelka Yrsa Sigurđardóttir (1963) patří bezesporu k nejlepším autorkám drsné severské krimi. Ačkoliv tato dáma vystudovala stavební inženýrství a psaní se věnovala pouze ve volných chvílích, její detektivky patří k tomu nejlepšímu, co může žánr nabídnout. Yrsu proslavila série s právničkou a amatérskou vyšetřovatelkou Tórou a obrovský úspěch zaznamenal i její román „Pamatuji si vás všechny“. V něm Yrsa spojila detektivku s hororem a vznikl příběh, při kterém vám bude běhat mráz po zádech.
V aktuální novince „Katarze“ z nakladatelství Metafora opět vystupuje dvojice Freya a Huldar. Yrsa v knize využila všechno, díky čemuž jsou její knihy excelentní, a tak vás čeká jedinečný zážitek. Ostatně, neříká se, že do třetice všeho nejlepšího? Čtení si užijete už jen proto, že Yrsa má cit pro psané slovo a v jejím podání jsou čtivé i popisy a charakteristiky. Z textu je znát, že si vyhrála s každým odstavcem i větou. K mistrně napsanému příběhu přidejte komplikovanou zápletku, svižné dialogy a řadu hororových scén a získáte jakous takous představu o tom, na co se můžete těšit. A protože jsou ve hře děti, nebude nouze ani o emoce.
Hlavní hrdinové, Freyja a Huldar, mají dobrý důvod pro to, aby si šli z cesty, ale osud tomu chtěl, aby se opět setkali při vyšetřování brutálních zločinů, jaké Island ještě nezažil. Vždyť i otrlému vyšetřovateli Huldarovi se dělá špatně při sledování videa, v němž je vidět, jak si vrah pohrává se svou první obětí. Yrsa spojila ožehavé téma šikany se zneužíváním sociálních sítí a vytvořila děsivě reálný příběh. „Katarze“ je příběh plný zla a zášti, kterých jsou schopné už velmi malé děti. Pokud máte doma vlastní potomky, nejspíš se vám udělá špatně z představy, že něco podobného by se mohlo odehrát i u nás.
„Katarze“ je také čistokrevná klasická detektivní hádanka. Yrsa je excelentní manipulátorka, a protože je to chytrá ženská milující záhady a intriky, stále bude o několik kroků před vámi a bude vás mít tam, kde potřebuje. Paradoxní a úžasné přitom je, že správné řešení budete mít stále před očima a Yrsa vám bude doslova vnucovat všechna vodítka potřebná k vyřešení. Pokud se vám ale opravdu povede celý případ vyřešit, potom před vámi smekám. Pravděpodobnější ovšem je, že budete tápat až do samotného konce.
Zápletka je založená na geniálním triku, a až zjistíte, jak jste se nechali oblafnout, budete se smát sami sobě. Kromě detektivních záhad vás nenechá chladnými otázka, jakže to vlastně dopadne s hlavními hrdiny? Dá se Freya a Huldar dohromady, nebo si půjde každý svou vlastní cestou? Aniž bych cokoliv prozradila, tak naznačím, že i v tomhle je Yrsa naprosto svá. „Katarze“ je úžasně čtivá detektivka, která patří k tomu nejlepšímu, co nám můžou severští autoři nabídnout. Pokud jste už ale četli oba předešlé díly, tak vám to ani nemusím říkat, že?

Hodnocení: 100 %
Veronika Černucká

Zdroj: severskedetektivky.cz
https://www.severskedetektivky.cz/clanek.php?recenze-yrsa-sigur%C4%91ardottir-katarze&cisloclanku=2019050002

Přečtěte si také:

Recenze – Kult – Tahle hra má jasná pravidla. Jenže kdo je určuje?
Recenze – Kult – Tahle hra má jasná pravidla. Jenže kdo je určuje?

Přečtěte si působivou recenzi na lukbook.cz, ve které se dozvíte, zda stojí druhý díl za to. My věříme, že ano!…

Číst více
Recenze
Recenze – Ať zemře
Ať zemře

Být ta druhá může být vražedné. Přečtěte si recenzi oceňovaného thrilleru Ať zemře od bestselletové autorky Sarah Pinborough.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze – Třetí na řadě
Třetí na řadě

Tři dny do další vraždy. Šest dní, než zemře jeden z nich. Přečtete si recenzi strhujícího thrilleru Třetí na řadě,…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze