Logo

Život mezi řádky

Recenze: Láska a zkáza

14.4.2019

Jak může dopadnout milostný vztah mezi dvěma dominantními lidmi, když oba pro sebe chtějí totéž, ale od sebe navzájem něco jiného? Ernest Hemingway a jeho třetí žena Marta Gellhornová. Oba zapálení pro svou práci, oba přesvědčeni o své pravdě. Kompromisy? Jen zlehka a na chvíli. Stejná jako oni byla i jejich láska. Dramatická a vášnivá. Jejich společný život přiblížila spisovatelka Paula McLainová v knize Láska a zkáza.

Ve chvíli, kdy Martha Hemingwaye potkala, byl už ostřílený reportér a spisovatel, navíc podruhé ženatý. První polibek, který si dali během náletu, jakoby symbolizoval celý jejich budoucí vztah. Prudký a divoký, plný bouřlivých názorových výměn, jež stejně k ničemu nevedly. Oba chtěli cestovat a psát reportáže i romány. Martha jako nezávislá moderní žena toužila po samostatnosti, co se práce týče, zároveň chtěla pevný vztah s Ernestem. On si přál, aby byla především manželkou úspěšného muže. Rozpory vrcholí v okamžiku, kdy Hemingwayovi vychází román Komu zvoní hrana. Vypadá to, že vztahový problém nemá řešení, ani jeden od svých ideálů nechce ustoupit.

Já nechtěla způsobit problém; jen jsem věděla, co jsem věděla. Že by mě Ernest dokázal zastínit, velký jako slunce, aniž by se vůbec musel snažit. Že je příliš slavný, příliš daleko vpředu na trati své kariéry, je si příliš jistý tím, co chce. Že je také až moc ženatý, až moc zakotvený ve svém životě, který si vybudoval v Key Westu. Příliš poháněný vpřed, příliš okouzlující. Příliš hemingwayovský. (str. 100)

Láska a zkáza
Mohlo by vás zajímat:
Láska a zkáza
Více informací o knize

Pro Paulu McLainovou je to již druhé setkání s Hemingwayem (v roce 2011 nakladatelství Metafora vydalo její knihu Pařížská manželka, v níž píše o Hadley, první Hemingwayově manželce) a můžeme směle říct, že je, stejně jako v prvním případě, velmi povedené.
Když čteme román psaný na základě životopisných indicií, je důležité, aby působil věrohodně, abychom měli pocit, že jsme svědky životů slavných. V případě této knihy se autorce podařilo dokonale. Dokázala vyvolat dojem, že stojím přikrčená kdesi v koutku vily Hemingwayových a jsem svědkem jedné z mnoha hádek, které manželé mezi sebou měli.

Podařilo se jí také vystihnout oba hlavní aktéry se všemi klady i zápory. Vnímáte Ernestovo obrovské ego i charisma, cítíte Marthinu urputnost a zatvrzelost, oba chápete, zároveň máte chuť jim promlouvat do duše.

Vůbec celý příběh je velmi emocionálně laděný, Martha s Ernestem cestují po válkou sužované Evropě a my jsme spolu s nimi svědky dramatických a bolestných situací.

Že byla Martha třetí, ale ne poslední ženou literárního velikána, se ví. I přesto si můžeme užít jejich spalující vztah až do hořkého konce s vědomím, že prožili intenzivní a vášnivou lásku.

Recenze knihy vyšla na blogu Knihomilka.home.blog

Přečtěte si také:

Recenze: Život podle Julie
Život podle Julie

Tahle kniha vám možná otevře oči a nasměruje vás tím správným směrem. Najdete v ní zajímavé myšlenky, ale i doporučení…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě
Muž, který už nikdy nebude spát vedle mě

Niterné vyprávění plné osobních vzpomínek na dětství a drobných příhod všedního života začíná během poslední noci společného života v manželství,…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze