Logo

Život mezi řádky

Recenze: Nechtěné

1.3.2019

Teprve nedávno vyšlo najevo, co se dělo v tzv. Magdaleniných prádelnách v Irsku, kde nedobrovolně žily mladé dívky, které nechtěně otěhotněly. Psychické týrání, bití, násilné odebírání novorozeňat… Z toho opravdu běhá mráz po zádech a je jen těžko uvěřit, že se to v moderní společnosti mohlo dít. Nebyla to „jen“ výsada Irů, domovy pro padlé dívky existovaly i v Anglii. Do jednoho z nich je situován i děj knihy Nechtěné od Emily Gunnisové.

Novinářka Sam se cítí vyšťaveně. Unavuje ji práce, rozpadlý vztah a děsí se toho, co bude dál. Když najde balíček dopisů z roku 1956, v nichž mladá dívka Ivy prosí svého chlapce, aby jí pomohl k útěku z Domova svaté Markéty, kde žily svobodné matky, vyburcuje ji to k pátrání po dívčině dalším osudu. Kousek po kousku odhaluje Sam, která je sama matkou, tragický příběh nebohé Ivy. Z toho, co vychází najevo je v šoku nejen ona. Dívky žijící v Domově svaté Markéty byly týrány psychicky i fyzicky fanatickými jeptiškami, ihned po porodu jim byly odebírány děti, které už nikdy neviděly… Nadávky, bití, hladovění, to vše bylo v Domově na denním pořádku. Není divu, že bývalí zaměstnanci nechtějí, aby pravda vyšla najevo. Sam kromě smutného případu odhalí i šokující informace o své rodině a její historii.

Nechtěné
Mohlo by vás zajímat:
Nechtěné
Více informací o knize

Román Nechtěné je dalším kamínkem v mozaice příběhů mapujících osudy padlých dívek. Nechce se věřit, že poslední Magdalenina prádelna byla zavřená v roce 1996.

Emily Gunnisová napsala vrstevnatý příběh odehrávající se ve dvou časových rovinách. Objevuje se v něm poměrně velké množství hlavních i vedlejších postav, v nichž není lehké se ihned zorientovat. Jakmile vazby mezi nimi pochopíte a soustředíte se, nabírá to grády. Stupňuje se jak napětí, tak i vaše škála pocitů. Mísí se zde zlo, násilí, krutost, opravdu není snadné číst, co dívky prožívaly. Do Domova se většinou dostaly kvůli neplánovanému otěhotnění, v očích svých nejbližších se staly hříšnicemi. Rodiče si tímto způsobem umyli ruce nad svými dcerami a nechtěli věřit tomu, že by dívkám mohlo být bohabojnými jeptiškami ubližováno.

Je to emočně vyčerpávající čtení, které dokáže navodit pocity vzteku a v citlivějších osobách neskutečnou lítost nad zmařenými osudy mladých dívek. Zároveň poukazuje i na úlohu ženy v současné společnosti, která na ni klade vysoké nároky. Sam je matka samoživitelka, pracuje s plným nasazením, přesto je v dravém novinářském prostředí stále odsouvána na vedlejší kolej. Doufá, že případ Domova svaté Markéty by jí mohl otevřít vrátka k lepší budoucnosti.

Doporučuji tento román všem, kteří se zajímají o skutečné události moderní společnosti. Nelze nad nimi zavírat oči, nelze je vrátit, ale můžeme je neustále připomínat a doufat, že se něco podobného nebude nikdy opakovat.

Recenze knihy vyšla na blogu Knihomilka.home.blog

Přečtěte si také:

Recenze: Zlatá klec
Zlatá klec

Nevěř mu. Nevěř nikomu. Zlatá klec je napínavý román zasazený do Stockholmu, který se točí kolem Faye, ženy připravené udělat…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: Katarze
Katarze

Detektiv Huldar a dětská psycholožka Freyja musí zastavit nemilosrdného vraha, který chce jediné: aby jeho oběti trpěly a litovaly. Přečtěte…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: Ocejchovaná
Ocejchovaná

Vražda, jejíž stopy vedou z chladného Dánska až do africké Ugandy. Příběh o nespravedlnosti a odplatě, rodinných poutech a o…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze