Logo

Život mezi řádky

9788076250932

Recenze: Pařížská švadlena

6.11.2019

Román o módě, lásce a rodinném tajemství se odehrává ve válečných letech i současnosti a nabízí vzrušující výpravu do Paříže a New Yorku.

Dvaadvacetiletá Estella Bissetová pracuje v módní pařížské dílně se svou matkou, která ji naučila krejčovskému řemeslu i lásce k módě. Píše se rok 1940. Matčina víra, že Francie odrazí německou armádu ještě před průnikem do Paříže, se nenaplnila. A právě matčiny protiněmecké aktivity jsou hlavním důvodem, proč musí Estella urychleně opustit Francii. Má poslední příležitost nasednout na zaoceánský parník a odplout do New Yorku.

Válka odstřihla Ameriku od přílivu pařížského módního vlivu. Estella je plná očekávání a věří, že se americká móda bude moci postavit na vlastní nohy a ona sama prorazí v tomto světě s vlastními nápady. Vytvořit svou módní značku je však nadlidský úkol. Nikdo v americkém oděvním průmyslu nehledí kupředu, nikdo se neodvažuje zavést něco nového. Estelle nezbývá nic jiného, než se pokusit sehnat peníze na živobytí skicování francouzských ukradených kopií.

Estellu nečeká v zámoří jen rozčarování při snaze prosadit svůj velký americký sen, útěk z Francie otevřel řadu otázek o jejím původu. Jedinou osobou, která by jí mohla dát odpovědi na otázky, zůstává matka, kontakt s ní je ale ve válkou zmítané Evropě nemožný. Útěchu nachází u nově získaných přátel. Do hry vstupuje i rezervovaná a tajemná Lena, která patří k vyšší společenské třídě a která je pro Estellu tou největší záhadou.

Podmanivý Estellin osud střídá v románu ještě jeden příběh. V druhé dějové lince se přesouváme do současnosti roku 2015. Estellina vnučka Fabienne nastupuje do nového zaměstnání, ve kterém bude vedoucí kurátorkou muzea v Sydney. Jejím prvním úkolem je příprava velké módní výstavy. Taky Fabiane bude postavena před tajemství svého původu a život jí zkříží velká výzva.
Záhadou také zůstává deník Evelyn Nesbitové.

Nosným příběhem románu je bezesporu Estellina minulost. Přestože se odehrává v období druhé světové války, válka je zde pouze kulisou a odrazovým můstkem různých těžký situací, kterým musí naši hrdinové čelit.

Román Pařížská švadlena je poutavá historická fikce, ve které prožijete s hlavní hrdinkou odhodlání k naplnění velkého snu, prozření a pád až na samé dno. Příběh skrývá velké rodinné tajemství, jehož některé indicie jsou sice brzy zřejmé, ale na rozpletení dávné historie je třeba vydržet až do úplného konce.

Možná ještě silnější než dávná záhada je romantická linka u obou hlavních hrdinek. Zatímco Estella bude řešit nelehkou situaci při svém prvním nenaplněné milostném vzplanutí, u Fabienne přijde charismatický, empatický muž, kterému budou stát v cestě velmi těžké okolnosti nepřející naplnění vzájemné lásky.

Kniha se moc dobře čte a vyprávění nabízí stále něco nového. Některým dějovým zvratům až okatě pomůže náhoda, při zrodu velké lásky zase vystoupí na povrch naivní nedorozumění či přehnané předsudky. Upřímně mi to ale v této knize vůbec nevadilo. Bavil mě mladický zápal Estelly, která šla někdy až s dětskou důvěřivostí do všeho nového, její emoční zádrhele, houževnatost a nezdolnost. Fandila jsem oběma hrdinkám při jejich rodící se lásce. I když děj sklouzne až k červené knihovně, je to milé pohlazení každé romantické duše a ideální pro všechny, kteří hledají odpočinek od běžných starostí uspěchaného dne.

Zdroj: Databáze knih

Koupit knihu na Grada.cz

Přečtěte si také:

Recenze – Kult – Tahle hra má jasná pravidla. Jenže kdo je určuje?
Recenze – Kult – Tahle hra má jasná pravidla. Jenže kdo je určuje?

Přečtěte si působivou recenzi na lukbook.cz, ve které se dozvíte, zda stojí druhý díl za to. My věříme, že ano!…

Číst více
Recenze
Recenze – Ať zemře
Ať zemře

Být ta druhá může být vražedné. Přečtěte si recenzi oceňovaného thrilleru Ať zemře od bestselletové autorky Sarah Pinborough.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze – Třetí na řadě
Třetí na řadě

Tři dny do další vraždy. Šest dní, než zemře jeden z nich. Přečtete si recenzi strhujícího thrilleru Třetí na řadě,…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze