Logo

Život mezi řádky

Recenze: Pod rozpáleným sluncem

25.4.2019

Co spojuje Leonu, Simi a Jane? Adrienne Bensonová přináší výpravný příběh, který se zabývá hned několika tématy najednou. Mateřství, rodičovství i hledání sebe sama řeší tři hlavní hrdinky pod žhnoucím sluncem spalujícím exotickou Afriku.

Leona přijíždí do Keni studovat život Masajů. V podstatě utíká sama před sebou, před démony z dětství. Neplánovaně otěhotní a v masajské vesnici porodí holčičku. Prožitá traumata jí brání vytvořit si k dcerce mateřské pouto. Leona se domluví s místní domorodkyní Simi, s níž ji pojí přátelství, aby malou Adiu adoptovala. Pro Simi je děvčátko dar z nebes, sama nemůže mít děti a jako neplodná nemusí být ostatními Masaji respektována. Rolí matky získává důstojnost a pevné místo mezi matkami ve vesnici.

Jane zamlada pracovala v Nadaci na ochranu slonů. I ona měla k odchodu do Afriky své důvody. Jako malé jí zemřela matka a Jane s její smrtí nedokázala smířit, ani být oporou psychicky nemocnému bratrovi. Provdá se za diplomata Paula a narodí se jim dcerka Grace. Rodina cestuje po Africe kvůli Paulovým diplomatickým misím. Nedořešené rodinné vztahy z ní dělají úzkostlivou matku jediné dcerky, ta zase trpí tím, že nemá stálý domov a musí neustále pendlovat napříč Afrikou.
Adia s Grace se potkávají ve škole v Nairobi a padnou si do oka. Když se jednoho dne vydají pátrat po Adiině biologickém otci, netuší, co tímto činem způsobí a jak změní životy svým nejbližším.

Pod rozpáleným sluncem
Mohlo by vás zajímat:
Pod rozpáleným sluncem
Více informací o knize

Román Pod rozpáleným sluncem je čtivou sondou do duše ženy ovlivněné rolí matky, a je jedno, zda v kladném, či záporném směru. Velmi citlivě je zde zpracováno téma, o němž bychom si mohli myslet, že je pro ženy samozřejmostí. Ne každé však byly mateřské geny dány do vínku. Tento příběh nikoho nesoudí, ani nekritizuje.
Autorka se také zaměřuje na další aspekty, jako je budování kořenů a nového domova v cizí zemi, nebo sžívání lidí různých kultur v reáliích nepoddajné Afriky.

Jeho melancholický nádech je vyvážen úchvatnými a přímo barvitými popisy africké přírody, horko opravdu sálá z každé stránky. Adrienne Bensonová dokázala rozbít zažitou představu, že Afrika je pouze zaostalým a nevyvíjejícím se kontinentem.
Osudy hlavních hrdinek jsou spjaty s Masaji. Prostřednictvím knížky autorka dává nahlédnout do svérázné a zároveň fascinující masajské kultury, aniž by ji kladla na první místo či jakkoli jinak upřednostňovala před hlavní tématikou románu.

Adrienne Bessonová vytvořila silný příběh, v němž čerpala z vlastních zkušeností. Ona sama jako dítě a dospívající teenager žila s rodiči v Keni, Zambii a Libérii. Bohaté prožitky otiskla do knihy, která se stala jakousi terapií a léčbou její zlomené duše.

Pokud Afriku milujete, nebo se s ní teprve seznamujete, pokud si libujete v spletitých rodinných příbězích, román Pod rozpáleným sluncem je pro vás to pravé.

Recenze knihy vyšla na blogu Knihomilka.home.blog

Přečtěte si také:

Recenze: Zlatá klec
Zlatá klec

Nevěř mu. Nevěř nikomu. Zlatá klec je napínavý román zasazený do Stockholmu, který se točí kolem Faye, ženy připravené udělat…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: Katarze
Katarze

Detektiv Huldar a dětská psycholožka Freyja musí zastavit nemilosrdného vraha, který chce jediné: aby jeho oběti trpěly a litovaly. Přečtěte…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: Ocejchovaná
Ocejchovaná

Vražda, jejíž stopy vedou z chladného Dánska až do africké Ugandy. Příběh o nespravedlnosti a odplatě, rodinných poutech a o…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze