Logo

Život mezi řádky

9788073595579

Recenze: Yrsa Sigurðardóttir – Černá díra

28.9.2018

Na školním hřišti je po deseti letech vyzvednuta časová kapsle se vzkazy tehdejších školáků. Jedna zpráva předpovídá smrt několika lidí, kteří jsou označení iniciálami. To, co se zpočátku jevilo jako dětský žert, přeroste v tragédii plnou mrtvých a Freyja s Huldarem mají plné ruce práce.

Islandská spisovatelka Yrsa Sigurđardóttir (1963) patří bezesporu k nejlepším autorkám drsné severské krimi. Ačkoliv tato dáma vystudovala stavební inženýrství a psaní se věnovala pouze ve volných chvílích, její detektivky patří k tomu nejlepšímu, co může žánr nabídnout. Yrsu proslavila série s právničkou a amatérskou vyšetřovatelkou Tórou a obrovský úspěch zaznamenal i její horor „Pamatuji si vás všechny“.

Sigurđardóttir Yrsa
Mohlo by vás zajímat:
Sigurđardóttir Yrsa
Více informací o autorovi

Aktuální novinka „Černá díra“ z nakladatelství Metafora volně navazuje na knihu „DNA“. Jde o trilogii s ústřední dvojicí detektivů, přičemž pouze Huldar je profesionálním vyšetřovatelem. Jeho (nutno podotknout, že neochotnou) parťačkou je dětská psycholožka Freyja. Yrsa opět využila všechno, díky čemuž jsou její knihy excelentní, a tak vás čeká jedinečný zážitek. K mistrně napsanému příběhu přidejte komplikované zápletky, svižné dialogy a řadu hororových scén a získáte jakous takous představu o tom, na co se můžete těšit. A protože jsou ve hře malé děti, nebude nouze ani o emoce.

„Černá díra“ obsahuje všechno, v čem jsou severští autoři detektivek výjimeční. Příběh působí šíleně a je plný patologických a narušených existencí. Jsou tu nechutnosti, zvěrstva a tak otřesné věci, že vám bude běhat mráz po zádech, ale přiznejme si, že právě tohle v žánru funguje nejlépe. Yrsa je ale zároveň citlivá vypravěčka s pochopením pro všechno lidské a v pasážích, kde se špičkují oba hlavní hrdinové, prokázala, že má smysl pro ironii i jízlivý humor. Od vydání „DNA“ jako autorka vyzrála a do „Černé díry“ zapracovala věci, které nadchnou všechny čtenáře i čtenářky.

Mužští čtenáři se patrně budou soustředit na detektivní zápletky, které se budou (marně) pokoušet vyřešit pomocí rozumu a chladné logiky. Yrsa s tímhle samozřejmě počítala, a tak se smiřte s tím, že bude vždy o kousek před vámi. Bude si s vámi hrát jako kočka s myší a vy ji budete obdivovat za to, že dokáže předvídat, kam se budou ubírat vaše dedukce. Ženské čtenářky ocení, že „Černá díra“ má mnoho prvků z psychologického románu. Všechny postavy jsou odkoukané ze života a Yrsa dokázala věrně vylíčit všechny, kteří patří za mříže vězení nebo blázince.

Osvěžující a čtenářsky vděčný je vyvíjející se vztah mezi Freyjou a Huldarem. Ti dva jsou ovlivnění tím, co se přihodilo na konci „DNA“, a Yrsa vám několika chytrými větami vysvětlí, o co tehdy šlo, aniž by vám prozradila pointu předešlého románu. Stručně řečeno, Huldar chce s Freyjou navázat vztah, kdežto ona se tomu zuby nehty brání. On vymýšlí důvody, jak ji zapojit do vyšetřování, ale bude to mít velmi těžké. Freyja se mu vyhýbá a on navíc není v pozici někoho, kdo by si mohl vybírat případy a spolupracovníky.

Černá díra
Mohlo by vás zajímat:
Černá díra
Více informací o knize

Případ začíná prologem, který je plný tajemství a záhad. Příběh pokračuje v podobném duchu a finále je šokující hned z několika důvodů. Předpokládám, že budete tápat až do samotného konce a že si potom vynadáte za to, jací jste byli hlupáci, že jste neviděli správné řešení, které se přímo nabízelo. JENOMŽE …

Jenomže Yrse není nic svaté a my se přece chceme tvářit, že v našem světě funguje spravedlnost a morálka. Yrsa se vykašlala na dobré mravy a naložila vám toho tolik, že to slabší povahy ochromí. „Černá díra“ je excelentní ukázka toho, jak mají vypadat thrillery i horory. Zlo tu není v metafyzickém smyslu, ale skrývá se v každém z nás. Tenhle příběh je otřesný a vy si díky němu uvědomíte, jak je život křehký a jak málo stačí k tomu, abychom se ocitli na druhé straně zákona.

Hodnocení: 100 %

Recenze vyšla na webu Severskedetektivky.cz

Ukázku z knihy si můžete prohlédnout zde.

Přečtěte si také:

Recenze – Ať zemře
Ať zemře

Být ta druhá může být vražedné. Přečtěte si recenzi oceňovaného thrilleru Ať zemře od bestselletové autorky Sarah Pinborough.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze – Třetí na řadě
Třetí na řadě

Tři dny do další vraždy. Šest dní, než zemře jeden z nich. Přečtete si recenzi strhujícího thrilleru Třetí na řadě,…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze – Útočiště
Útočiště

Co skrývá tajemný ostrov? A co skrývá lidská mysl? Přečtěte si recenzi nového románu vycházející hvězdy francouz-ského thrilleru.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze