Logo

Život mezi řádky

Recenze: Yrsa Sigurđardóttir – DNA

20.2.2018

Ona je psycholožka a nově jmenovaná ředitelka zařízení pro sexuálně zneužívané děti. On je policejní vyšetřovatel a tak trochu sukničkář. Náhoda je svede dohromady při pátrání po sadistickém vrahovi, který nezná slitování. „DNA“ je prvním dílem dlouho očekávané detektivní trilogie a Yrsa v ní překonala všechna očekávání.

Islandská spisovatelka Yrsa Sigurđardóttir (1963) patří bezesporu k nejlepším autorkám drsné severské krimi. Ačkoliv tato dáma vystudovala stavební inženýrství a psaní se věnovala pouze ve volných chvílích, její detektivky patří k tomu nejlepšímu, co může žánr nabídnout. Yrsu proslavila série s právničkou a amatérskou vyšetřovatelkou Tórou a obrovský úspěch zaznamenal i její poslední román „Pamatuji si vás všechny“. V něm Yrsa spojila detektivku s hororem a vznikl příběh, při kterém vám bude běhat mráz po zádech.

DNA
Mohlo by vás zajímat:
DNA
Více informací o knize

Akuální novinka „DNA“ z nakladatelství Metafora představuje novou ústřední dvojici detektivů. Yrsa v knize využila všechno, díky čemuž jsou její knihy excelentní, a tak vás čeká jedinečný zážitek. Čtení si užijete už jen proto, že Yrsa má cit pro psané slovo a v jejím podání jsou čtivé i popisy a charakteristiky. Z textu je prostě znát, že si vyhrála s každým odstavcem i větou. K mistrně napsanému příběhu přidejte komplikované zápletky, svižné dialogy a řadu hororových scén a získáte jakous takous představu o tom, na co se můžete těšit. A protože jsou ve hře malé týrané děti, nebude nouze ani o emoce.

Hlavní hrdinové, Freyja a Huldar, mají dobrý důvod pro to, aby si šli z cesty, ale osud tomu chtěl, aby se setkali při vyšetřování brutálních zločinů, jaké Island ještě nezažil. Prolog se odehrává v roce 1987 a my se v něm seznámíme se třemi sourozenci, které postihla jistá tragédie. Několik odborníků rozhoduje o jejich životě a výsledkem je, že dva chlapci a jejich malá sestřička jsou umístění do ústavní péče a nabídnutí k adopci. Protože jsme v detektivce, můžete už v tuto chvíli začít hádat, kam se bude příběh ubírat a o co v něm půjde.

Některé věci se budou přímo nabízet a já se s vámi vsadím, že si budete stoprocentně jistí tím, že jste na správné stopě a že vám nebude činit potíž případ rozlousknout. Jenomže je tady velké ALE. Yrsa je excelentní manipulátorka, a protože je to chytrá ženská milující záhady a intriky, stále bude o několik kroků před vámi a bude vás mít tam, kde potřebuje. Paradoxní a úžasné přitom je, že správné řešení budete mít stále před očima a Yrsa vám bude doslova vnucovat všechna vodítka potřebná k vyřešení. Pokud se vám ale opravdu povede celý případ vyřešit, potom před vámi smekám.

Sigurdarđóttir Yrsa
Mohlo by vás zajímat:
Sigurdarđóttir Yrsa
Více informací o autorovi

Pravděpodobnější ovšem je, že budete tápat a až do samotného konce a klíčové vysvětlovací scény, která nesmí ve správné detektivce chybět, budete totálně mimo. A také věřím tomu, že Yrsu podceníte a budete si myslet, že „DNA“ je jedním z banálních kriminálních románů napsaných jen proto, aby autor vzdal hold policii. Yrsa ale přesně ví, co její čtenáři žádají, a toho jim poskytla ve vrchovaté míře. „DNA“ je tudíž skvělé čtení a vy s ním rozhodně neuděláte chybu.

Hodnocení: 100 %

Recenze knihy vyšla na webu Severskedetektivky.cz

Ukázku z knihy si můžete prohlédnout zde.

Přečtěte si také:

Recenze: Zlatá klec
Zlatá klec

Nevěř mu. Nevěř nikomu. Zlatá klec je napínavý román zasazený do Stockholmu, který se točí kolem Faye, ženy připravené udělat…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: Katarze
Katarze

Detektiv Huldar a dětská psycholožka Freyja musí zastavit nemilosrdného vraha, který chce jediné: aby jeho oběti trpěly a litovaly. Přečtěte…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze
Recenze: Ocejchovaná
Ocejchovaná

Vražda, jejíž stopy vedou z chladného Dánska až do africké Ugandy. Příběh o nespravedlnosti a odplatě, rodinných poutech a o…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Recenze