Logo

Život mezi řádky

Znala jsem Elisabeth Haichovou

21.5.2018

Jmenuji se Evelyn Mayer, je mi 85 let a znala jsem Elisabeth Haichovou po mnoho desetiletí do chvíle, než ve věku 97 let opustila tento svět.

Znala jsem Elisabeth Haichovou

V osmdesátých letech minulého století jsem narazila na ŠKOLU JÓGY, vedenou Elisabeth Haichovou a Selvarajanem Yesudianem. Byla to hezká velká budova na břehu curyšského jezera. A tam stála, Elisabeth Haichová, uprostřed rozlehlé haly a četla z knihy. Přijela jsem bez dechu a pěkně pozdě. A přesto, že tam stál už velký dav, soustředila jsem se jen na ni.

 

Věděla jsem okamžitě, že se DĚJE něco velmi MIMOŘÁDNÉHO. Paní Haichová pokračovala ve čtení, četla, četla a četla. Okamžitě jsem věděla, že ona osoba, kterou paní Haichová zmiňuje v knize, je ona sama. Četla z knihy ZASVĚCENÍ.

Bylo to poprvé, co jsem navštívila její speciální čtvrteční lekce. A pak jsem to tak dělala ještě mnoho desítek let. Tato kniha je velmi zvláštní prací, pomocí níž autorka po mnoho let ukázala osobní a duchovní vývoj člověka, resp. sebe. Naučila nás to velmi osobně, trpělivě, komplexně a láskyplně.

Během letních měsíců žila paní Haichová v jižní části kantonu Ticino, kde měla letní školu jógy. Tam také vyučovala Hatha Jógu a jezuitská cvičení i meditace. Když jsme měli problémy, paní Haichová byla kdykoliv a za všech okolností k dispozici.

Škola jógy Elisabeth Haichové

Po čase se z nás stali přátelé. Haichová se k nám často přidala u oběda či večeře. Seděla s námi a jednoduše si užívala společně strávený čas a vynikající jídlo, které jsme připravovali. Byli jsme s ní velmi šťastní, byly to hezké časy. Čas od času se k nám také připojila při cestách po překrásných částech Švýcarska. Vyprávěla nám fantastické příběhy o vílách, elfech, trpaslících i dalších. Byly to opravdu velmi, velmi, velmi šťastné časy.

Desítky let měla paní Elisabeth problémy s viděním, na jedno oko byla skoro slepá.

Když v padesátých letech opouštěla své rodné Maďarsko, plánovala usadit se v Kalifornii a založit tam se Selvarajanem Yesudianem školu jógy. Ale z mnoha důvodů nakonec zůstala právě ve Švýcarsku. Když se rozhodla zůstat ve Švýcarsku, chtěla nadále pokračovat ve své původní profesi sochařky. Právo ve Švýcarsku však ženám v té době zakazovalo pracovat jako sochařky. Byla také profesionální pianistkou, ale ani tuto profesi nesměla vykonávat.

V důsledku toho nevěděla, kam se vrtnout, tak začala psát. V té době vzniklo několik velmi důležitých titulů z této oblasti, například Tarot či Raja Yoga. Ale nejdůležitější, stále aktuální a skutečně světové je právě její ZASVĚCENÍ.

E. Haichová a S. Yesudian

Paní Haichová se obrátila na mého manžela Helmutha Mayera, který pracuje jako literární agent a advokát, takže se jí postaral o vydání knihy. Když poprvé vyšla v roce 1985, byla k mání v šesti jazycích, nyní je to již 22 jazyků. Čínština bude 23. jazykem.

Škola jógy se pod vedením Haichové a Yesudiana během let rozrostla a získala na důležitosti, podporována všemi skvělými učiteli Hatha jógy z Evropy. Pan Yesudian pokračoval v lekcích až do raných 90. let minulého století. Nezůstával pouze v Curychu, ale svou působnost rozšířil také do St. Gallen a Bernu. Mimo umění jógy byl Yesudian také nadaným malířem. Velkou část jako prací skoupili účastníci kurzů. Zcela nečekaně, protože nikdy nebyl nemocný, dostal Yesudian infarkt, a odešel uprostřed práce. Haichová pokračovala v práci a plnila svou „misi“ pomáhat lidem, aby se naučili žít a rozumět svému tělu, duši i duchu.

Ve věku 97 let, roku 1996, odešla Elisabeth Haichová poklidně. Opustila nás i tento svět a vydala se na „cestu domů“.

Dodnes ji všichni velmi postrádáme.

Zasvěcení
Mohlo by vás zajímat:
Zasvěcení
Více informací o knize

Přečtěte si také:

Ukázka z knihy: Fotografie
Fotografie

Dvě vypravěčky, dvě časové linie, dva propletené osudy. Přečtěte si ukázku z právě vycházejícího románu Debbie Rixové.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Tipy z redakce
První kapitola z knihy: Někdy je hezké, že mě miluješ
Někdy je hezké, že mě miluješ

Potřetí mačkám na zvonek, není to jen tak, přehlušit kravál, který se ozývá zevnitř, ale konečně se dveře otevírají. Charlotte…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Tipy z redakce
První kapitola z knihy Pařížská švadlena
Pařížská švadlena

Přečtěte si si první kapitolu neobyčejného příběhu o snech, lásce a trnité cestě za úspěchem v zářivém newyorském světě módy.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Tipy z redakce