Logo

Život mezi řádky

Aguinis Marcos

Aguinis Marcos

Marcos Aguinis se narodil 13. ledna 1935 v argentinské Cordóbě. Ve své spisovatelské práci využívá rozsáhlých znalostí získaných studiem mezinárodní literatury, medicíny, psychoanalýzy, umění a historie. Jak jednou prohlásil: „Hodně jsem cestoval po světě, ale podnikl jsem i cesty do různých profesí."

Svou první knihu vydal v roce 1963 a od té doby následovalo jedenáct románů, šestnáct knih esejů, čtyři sbírky povídek a dva životopisy. V současné době se všechny jeho tituly rázem stávají bestsellery, ačkoli v době poslední diktatury v Argentině tomu tak nebylo – některé jeho knihy se musely šířit jen tajně. Kromě knih píše i novinové a časopisecké články otiskované v Latinské Americe, USA i Evropě, pokrývající širokou škálu témat. Na kontě má také stovky přednášek a kursů, vzdělávacích, uměleckých, vědeckých a politických, v Německu, Španělsku, Spojených státech, Francii, Izraeli, Rusku, Itálii a téměř ve všech zemích Latinské Ameriky.

Když byla v prosinci 1983 v Argentině obnovena demokracie, Marcos Aguinis byl jmenován náměstkem ministra a posléze ministrem kultury – řídil slavné argentinské „kulturní jaro", které tenkrát proslavilo celou zemi. Za svoje dílo byl nominován na cenu míru a vzdělání UNESCO a v různých zemích světa získal celou řadu dalších cen. Například Premio Planeta ve Španělsku, cenu Fernanda Jena v Mexiku, cenu Akademie umění a komunikačních věd za zásluhy v oblasti kultury a velkou čestnou cenu Argentinského svazu spisovatelů za celoživotní práci. Ve Francii mu byl udělen titul „Rytíře umění a slova" a stal se trojnásobným doktorem honoris causa – v roce 2000 na Univerzitě v San Luis, roku 2002 na Univerzitě v Tel Avivu a 2010 na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě.


Kniha autora

Evita

Evita

Přichází, aby prozradila tajemství svého života – Eva Perónová, zbožňovaná první dáma Argentiny. Zemřela jsem. A teď vám budu vyprávět svůj příběh.

Novinky