Logo

Život mezi řádky

Chagall Marc

Chagall Marc

Dnes světoznámý umělec Marc Chagall se narodil 7. 7. 1887 vyrostl v uzavřeném židovském ghettu v litevském Vitebsku. Synagogy, náboženské obřady a zákony, hrůza z pogromů, chudoba… to všechno jej ovlivnilo na celý život.

Už v raném věku se u něj projevila touha malovat, ale kvůli rodině se nejprve učil fotografem. Teprve později mohl nastoupit na malířskou škole a odejít na studia do Petrohradu.Roku 1910 se vypravil do Paříže, v té době plné nových malířů, od Picassa až po Modiglianiho, aby se stal jejich předním reprezentantem. K jeho nejlepším přátelům patřil i básník Apollinaire, který o jeho obrazech tvrdil, že jsou nadpřirozené, plné snových vizí, žertu i nostalgie. Po návratu v roce 1914 se dal strhnout nadšením pro revoluci, ale umělecky se s novou dobou i malířskými kolegy neshodl.

Po válce se definitivně usadil ve Francii, kde se po smrti své ženy Belly znovu oženil. K jeho monumentálním dílům patří „nebeská" okna v sídle OSN, vitráže v katedrálách v Remeši, Metách a Curychu, nástěnné malby v pařížské Opeře, a Metropolitní opeře v New Yorku.Přestože většinu svého života prožil v cizině, pouta ke své rodné zemi nikdy nepřetrhal a ve svém životopisu upřímně vyznává: „Miluji Rusko." Zemřel ve věku 97 let ve Francii a je pochován na hřbitově v Saint-Paul de Vence.  


Kniha autora


Novinky