Logo

Život mezi řádky

Block Lawrence

Block Lawrence

Narodil se v roce 1938. Block je zkušený americký autor detektivních románů a všeobecně uznávaný mistr svého řemesla.

Napsal více než padesát knih, z nichž ho proslavily především série o bývalém policistovi a abstinujícím alkoholikovi Mathewovi Scudderovi, gentlemanském zloději Berniem Rhodenbarrovi nebo nájemném vrahovi Kellerovi. Do češtiny byly přeloženy bezmála dvě desítky jeho knih, například Zabiják (1998), Každý musí zemřít (2001), Specialisté (2001) či Nájemný vrah (2007) a mnoho jeho povídek bylo součástí úspěšných souborů.

Za své dílo byl jmenován velmistrem Sdružení amerických autorů detektivních románů a získal všechna významná ocenění v tomto žánru, jako například cenu Edgara, Shamuse, Maltézského sokola a Nero Wolfa.

Nápad sestavit soubor povídek na téma obrazů realistického malíře a ilustrátora Edwarda Hoppera mu údajně jednoho odpoledne sám od sebe zničehonic vytanul na mysli. A hned poté i hotový název Ve světle nebo ve stínu (In Sunlight or in Shadow). „Během hodiny jsem sepsal pozvánku ke spolupráci i seznam autorů, které jsem chtěl oslovit. A téměř všichni, které jsem pozval, se chtěli téhle zábavy účastnit! Určitě ne proto, že bych jim snad mohl nabídnout nějakou hmotnou odměnu, a jistě ne kvůli nedostatku jiné činnosti. Ne, na tom má zásluhu pouze sám Edward Hopper. Nebyl to narativní malíř. Jeho obrazy nevyprávějí příběhy. Zato jemně, ale neodbytně naznačují, že tu nějaký příběh, který by stál za vyprávění, je, stačí jen otevřít dveře…“- Lawrence Block o magické přitažlivosti obrazů Byl jmenován velmistrem Sdružení amerických autorů detektivních románů a získal všechna významná ocenění v tomto žánru: cenu Edgara, Shamuse, Maltézského sokola a Nero Wolfa. Přestože Lawrence Block nesmírně rád cestuje, z New Yorku by se nikdy neodstěhoval.

Photo by: Mary Reagan 


Kniha autora


Novinky