Logo

Život mezi řádky

Willisová Connie

Willisová Connie

Connie Willisová (1945), vlastním jménem Constance Elaine Trimmer Willisová, je v současné době zřejmě nejpopulárnější americkou sci-fi autorkou střední generace.

Původním povoláním učitelka publikovala svou první povídku v roce 1971, ale prosadila se až v roce 1982, kdy za své dvě povídky obdržela ceny Hugo a Nebula. Od té doby nasbírala za svou tvorbu řadu ocenění, například sedm cen Nebula, jedenáct cen Hugo, titul velmistryně SFWA, organizace amerických spisovatelů sci-fi a fantasy, a byla uvedena do Síně slávy v rámci žánru sci-fi.

Mimořádný kritický ohlas zaznamenal její první samostatný román Lincoln’s Dreams (Lincolnovy sny, 1987) s motivem psychického spojení s minulostí, konkrétně s dobou války Severu proti Jihu. Česky z jejích mnoha titulů vyšel Hugem oceněný román Kniha posledního dne (2012), který je postaven také na tématu cestování časem do minulosti, tentokrát do morem stiženého středověku, dále román o zkoumání života po životě I když půjdu roklí šeré smrti (2003), příběh z historického Londýna …o psu nemluvě (2012) a soubor povídek Vnitřní záležitosti (2013).

Řada povídek jí v češtině vyšla i v antologiích. Pro autorku je typický čtivý, svěží styl a sympatičtí hrdinové, kteří v rámci výjimečných situací odvážně a cílevědomě řeší problémy, před nimiž se ocitnou. Willisová je talentovaná spisovatelka, schopná napsat lehkou humoresku stejně jako procítěné drama.

Connie Willisová žije v Coloradu se svým manželem, profesorem fyziky, dvěma kočkami a buldokem Bunterem. Mají dospělou dceru Cordelii.

Ohlasy z tisku„Willisová je autorkou, která dokáže vytvořit zápletku jako Agatha Christie a dostat do svých knih obdivuhodný švih a styl Prestona Sturgese.“– The Washington Post „Pokud bychom měli jmenovat „nejlepšího autora science-fiction naší doby“, byla by to Connie Willisová.“– Analog „Jedna z nejkvalitnějších amerických spisovatelek… Willisová dokáže svůj příběh napěchovat tak vzrušujícími, komickými i dramatickými zápletkami, včetně vsuvek odvádějících pozornost, že výsledek uspokojí i toho nejnáročnějšího a nenasytného čtenáře.“– The Denver Post

„Willisová dokáže vyprávět příběh jako nikdo jiný… Jedním z jejích mistrovských kousků je rychlá palba jiskřivých dialogů, dalším pak napínavé zápletky a dramatické scény, které se řítí tak prudce, jako by se měly čtenáři vypálit do paměti.“– The Village Voice „To nejlepší, co napsala Connie Willisová? Není to jako hledat nejkrásnější mezi vybroušenými diamanty?“– Lytherus   

Zdroj fotografie/downloaded from: http://www.sftv.org/cw/


Kniha autora


Novinky