Logo

Život mezi řádky

9788076250819

Knižní trailer – Poprava

5.3.2021

Královna islandské krimi je zpět – věta, na kterou fanoušci Yrsy Sigurdardóttir čekali dva roky. A že to byly dlouhé dva roky! Tituly sympatické Islanďanky, která miluje Prahu a jejíž knihy v České republice nakladatelství Metafora vydává už bezmála patnáct let, totiž patří k tomu nejnávykovějšímu, co současná napínavá literatura nabízí. Přitom stačilo málo a všechno mohlo být úplně jinak.

Přestože dnes je Yrsa celosvětově uznávanou autorkou hutných detektivních thrillerů, jež v prodejnosti předběhly i bestsellery Dana Browna, její prvotinou, kterou napsala v roce 1998, zatímco jako vrchní inženýrka dohlížela na stavbu Kárahnjúkarské vodní elektrárny uprostřed pustiny na východě Islandu, byla humorná knížka pro děti a mládež Þar lágu Danir í því (Tady spali Dánové).

Na literaturu pro dospělejší publikum nenadále přesedlala až po čtyřech knihách stejného žánru v roce 2005. Temný thriller Poslední rituál (Metafora, 2007), jenž se kromě vražd hemží rovněž historicko-okultistickými tématy, se stal okamžitým úspěchem a uvedl na scénu houževnatou advokátku Tóru Gudmundsdóttir a bývalého kriminalistu Matthiase, kteří pokračovali ve vyšetřování podivných zločinů v dalších pěti románech.

Po dvou samostatných knihách pak přišel další zásah do černého – DNA (Metafora, 2017). Začátek nové strhující série, tentokrát plně zakořeněné v současném světě, se stal oceňovaným bestsellerem, jímž Yrsa podtrhla své postavení první dámy severské krimi. Nová dvojice vyšetřovatelů, dětská psycholožka Freyja a policista Huldar, si získala srdce nejednoho čtenáře a stala se středobodem také volných – a neméně dramatických – pokračování Černá díra (Metafora, 2018) a Katarze (Metafora, 2019) a samozřejmě i aktuální žhavé novinky Poprava (Metafora, 2021), ve které bude řešit případ brutální vraždy na lávových polích. Těšit se na ni můžete už 1. dubna.

Novinky o Yrsiných knihách můžete sledovat na facebookové stránce Yrsa Sigurdardóttir CZ.

Předobjednat knihu s 20% slevou na Grada.cz

Přečtěte si také:

Upoutávka na thriller Iluze
Iluze

Jediný způsob, jak ho dopadnout, je předvídat jeho kroky. Nechte se unést upoutávkou na thriller Camilly Läckberg a Henrika Fexeuse.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Video
Yrsa Sigurðardóttir na Světě knihy
Yrsa Sigurðardóttir na Světě knihy

Pakliže už vyhlížíte festival Svět knihy, máme pro vás překvapení. Naživo se tam budete moct setkat s královnou thrilleru Yrsou!

Číst více
Koupit na Grada.cz
Video