Logo

Život mezi řádky

9788076250819

Knižní trailer – Poprava

5.3.2021

Královna islandské krimi je zpět – věta, na kterou fanoušci Yrsy Sigurdardóttir čekali dva roky. A že to byly dlouhé dva roky! Tituly sympatické Islanďanky, která miluje Prahu a jejíž knihy v České republice nakladatelství Metafora vydává už bezmála patnáct let, totiž patří k tomu nejnávykovějšímu, co současná napínavá literatura nabízí. Přitom stačilo málo a všechno mohlo být úplně jinak.

Přestože dnes je Yrsa celosvětově uznávanou autorkou hutných detektivních thrillerů, jež v prodejnosti předběhly i bestsellery Dana Browna, její prvotinou, kterou napsala v roce 1998, zatímco jako vrchní inženýrka dohlížela na stavbu Kárahnjúkarské vodní elektrárny uprostřed pustiny na východě Islandu, byla humorná knížka pro děti a mládež Þar lágu Danir í því (Tady spali Dánové).

Na literaturu pro dospělejší publikum nenadále přesedlala až po čtyřech knihách stejného žánru v roce 2005. Temný thriller Poslední rituál (Metafora, 2007), jenž se kromě vražd hemží rovněž historicko-okultistickými tématy, se stal okamžitým úspěchem a uvedl na scénu houževnatou advokátku Tóru Gudmundsdóttir a bývalého kriminalistu Matthiase, kteří pokračovali ve vyšetřování podivných zločinů v dalších pěti románech.

Po dvou samostatných knihách pak přišel další zásah do černého – DNA (Metafora, 2017). Začátek nové strhující série, tentokrát plně zakořeněné v současném světě, se stal oceňovaným bestsellerem, jímž Yrsa podtrhla své postavení první dámy severské krimi. Nová dvojice vyšetřovatelů, dětská psycholožka Freyja a policista Huldar, si získala srdce nejednoho čtenáře a stala se středobodem také volných – a neméně dramatických – pokračování Černá díra (Metafora, 2018) a Katarze (Metafora, 2019) a samozřejmě i aktuální žhavé novinky Poprava (Metafora, 2021), ve které bude řešit případ brutální vraždy na lávových polích. Těšit se na ni můžete už 1. dubna.

Novinky o Yrsiných knihách můžete sledovat na facebookové stránce Yrsa Sigurdardóttir CZ.

Předobjednat knihu s 20% slevou na Grada.cz

Přečtěte si také:

Listopadové novinky z Metafory
Listopadové novinky z Metafory

Podzim se nám pomalu přehupuje v zimu a blíží se Vánoce. Podívejte se, jaké knihy můžete nadělit svým blízkým k ježíšku.

Číst více
Video
Říjnové novinky z Metafory
Říjnové novinky z Metafory

Podmračené dny, padající listí, deštivé podvečery – zkrátka nám začal podzim. A to si samozřejmě žádá adekvátní literaturu.

Číst více
Video
Videorozhovor se spisovatelem Jérômem Loubrym
Videorozhovor se spisovatelem Jérômem Loubrym

Podívejte se na videorozhovor s Jérômem Loubrym, autorem oceňovaného bestselleru Útočiště a očekávané novinky Obr z mlhy.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Video