Logo

Život mezi řádky

Vánoční tipy z Metafory

28.11.2021

Vánoce, Vánoce přicházejí! A Vánoce jsou samozřejmě ta nejlepší příležitost k tomu, nejen číst knihy, ale také je pořídit sobě i svým blízkým. Proto si pro vás členové redakce Metafora připravili spoustu tipů na své oblíbené tituly z naší produkce. Ponořte se do jejich doporučení, nechte se inspirovat a udělejte si s námi ježíška ještě bohatšího! 🎄🎁

Magdaléna, šéfredaktorka

Manuál stylu a designu pro každý domov, Frida Ramstedtová

Zdánlivě nenápadná kniha s černobílými ilustracemi skrývá v sobě nečekané poklady. 

Všichni si chceme doma vytvořit prostředí, ve kterém nám bude příjemně, pohodlně a budeme obklopeni věcmi, které máme rádi. V neposlední řadě toužíme svému prostoru vtisknout něco ze sebe, své osobnosti.

Ne všichni však máme vlohy a oko interiérových designérů, což ale vůbec není na překážku, protože tato kniha je skutečným rádcem. Předkládá varianty a možnosti nejrůznějších kombinací perspektiv, osvětlení, rozmístění obrazů na stěnách a mnoho dalšího.

Když mám chuť něco kolem sebe změnit, sáhnu o tomto manuálu. Doporučují ho také naši držitelé ceny Red Dot Award Anna Marešová a Martin Foret nebo architekt, herec a spisovatel David Vávra a Adéla Lipnár Kudrnová z Elle Decoration.

Eva, redaktorka

Hodiny v Paříži, Alex George

Je rok 1927 a Paříž kypí životem, v ulicích najdeme světoznámé umělce i ty, jež ještě nepotkalo to pravé štěstí, cizinci, kteří sem přišli najít to své nebo zapomenout na tragédie, jež je potkaly. A jsou tu hlavně Pařížané, žijící všední životy, proplétajcí se uličkami města a vytvářející jeho ducha. Tito všichni společně stvoří dobu a místo, které si i takřka sto let poté zachová kultovní pověst. 

Alex George si vybral čtyři z nich, tři muže a jednu ženu, jejichž cestu městem jeden den sleduje a postupně je všechny svede do jednoho domu – kabaretu na Montmartu. Každá z postav je výjimečná, každá má příběh k vyprávění, byť to mnohdy činí neochotně a v náznacích. Ačkoliv se v románu mihnou i slavné osobnosti, kteří v té době v Paříži opravdu žili, jejich role jsou odůvodněné – kdo jiný by měl kupovat obrazy neúspěšných malířů než známá mecenáška, kdo by měl být tím, kdo objeví dílo obyčejného novináře, než známý spisovatel a kdo by měl být tak slavný, aby se za jeho deníky platilo zlatem, než jeden z největších literátů 20. století?

Autorovi se povedlo popsat Paříž tak, že jsem měla pocit jako by po ní se mnou v průběhu čtení chodil. Nechal mě dýchat vůni kávy a croissantů i zakouřených barů a rozlitého piva, pocítit bezmoc a chlad v maličkém bytě pod střechou i teplo, jež člověka zaleje, když potká lidi, které s ním spojuje stejný osud. 

Ze světa Hodin v Paříži jsem vůbec nechtěla odejít, po přečtení jsem se vracela o několik kapitol nazpět jen proto, abych s hrdiny zůstala ještě o chvíli déle, a jejich osudy mi i půl roku poté rezonují v myšlenkách.    

Nekonečně dlouhé odpoledne, Inga Vesperová

Rozpálený asfalt, horkem se mihotající vzduch, pot stékající po zádech, nohy přilepené na koženkové sedačky autobusu. Stačí však jen pár kilometrů a vše se mění jako švihnutím kouzelného proutku – zelené trávníky, tyrkysové bazény plné chladivé vody, vůně čerstvého ovoce… a pohybující se záclonka v okně, to jak vás sleduje podezřívavá sousedka. Jste totiž černoška na konci 50. let a právě jste přijela uklízet do domu na losangeleském předměstí. 

Když mladá Ruby dorazí do domu, v němž dělá pomocnici, najde jen dvě ubrečené děti a flek krve na podlaze. A protože je černoška z města, podezření okamžitě padne na ni. Naštěstí je k případu přidělen nový detektiv z New Yorku, jenž má na věc trochu jiný pohled než jeho kolegové…

Detektivní příběh spojující to nejlepší z americké školy rychle ubíhá, výborně zachycuje napětí doby a ukazuje problémy jako postavení žen a menšin, které ve společnosti rezonují dodnes. Ze stránek knihy sálá nesnesitelné vedro, nuda na předměstí, společenský kvas i úzkoprsost a nepochopení ze strany těch, co by za jiných okolností mohli tolik pomoci.

Mráz pod kůží, Allie Reynoldsová

Nic nepotěší nadšenou knihožroutku jako kniha, jež spojuje její dvě největší vášně. Thriller Mráz pod kůží nejen že je dobře napsaný – spisovatelčin debut rychle ubíhá, střídání dvou rovin udržuje napětí a jsou v něm postavy, které nejsou černobílé –, ale zároveň se odehrává v horách. Ve vysokých horách, kde o sníh není nouze a kde nadšení snowboardisté posunují své hranice, jezdí v prašanu, závodí mezi sebou a budují si vztahy, jež by měly vydržet do konce života.

Dvě linky sledují partu přátel, kteří se potkají v alpském středisku, když trénují na závody, které mohou změnit jejich kariéru. A pak ty samé přátele o deset let později, ve stejném středisku, v uzavřené chatě vysoko na ledovci… s jedním rozdílem – jedna z nich chybí. Saskie před deseti lety zmizela a teď to vypadá, že se někdo rozhodl zjistit pravdu o tom, co se stalo. 

Hra na kočku a myši může začít.

Neviditelná žena: Příběh agentky Virginie Hallové, Sonia Purnellová

Druhá světová válka je téma popsané snad ze všech stran. Proto je zajímavé, když po 70 letech od jejího konce vyjde kniha, objevující něco nového. Tím pro mne byl titul Neviditelná žena: Příběh Virginie Hallové, jedné z mála agentek, které byly Spojenci nasazeny za nepřátelskou linii.

To, že Virginia Hallová byla ve své práci opravdu dobrá, svědčí již to, že ji vůbec jako agentku pustili za nepřátelskou linii – v té době byla žena-agentka něco nemyslitelného a Virginie musela o svůj post těžce bojovat. 

Její nasazení se ovšem nakonec ukázalo jako klíčové – byla nejdéle působící agentkou na území okupované Francie, a to dokonce dvakrát, vedla významnou buňku odboje, gestapo ji označilo za nejnebezpečnější ze všech agentů, za své nasazení získala mnoho ocenění a je po ní pojmenováno jedno ze školicích středisek CIA. Tohle všechno navíc udělala ve společnosti Cuthberta – své dřevěné nohy. Od nehody v mládí totiž musela chodit s protézu.  

Pokud vám to vše připadá spíš než pravdivý příběh jako zběsilý špionážní thriller, vězte, že díky tomu, jak je kniha napsaná, si opravdu budete připadat jako v zajetí dobrého románu. Autorka za Neviditelnou ženu obdržela prestižní Plutarch Award za nejlepší biografii a podle knihy se chystá film s Daisy Ridley v hlavní roli. Další doporučení již, myslím, netřeba.

Soňa, redaktorka

Sicilští lvi, Stefania Auci

Z našich knížek mám hned několik srdcovek. Jednou z nich jsou třeba Sicilští lvi od Stefanie Auci. Je v nich drama života několika generací jedné rodiny, jsou tam vztahy, niterné pocity a bouřlivé city (někdy pěkně utajované), postavy postupně ožívají na pozadí všemi smysly vnímatelné doby a to všechno přitom je čistočistá historie, o které jsem dosud nic nevěděla. Netušila jsem ani, že právě Floriovi přišli vůbec poprvé s konzervováním tuňáka (ani jaký to byl v té době průlom), vyráběli nejkvalitnější marsalské víno, skoro po dvě staletí měli zásadní vliv na sicilské dějiny… Teď pro nás Alice Flemrová překládá dvojku a už se nemůžu dočkat, až na tom začneme v redakci pracovat! 😊 Na jaře to má být venku. 

Útočiště, Jérôme Loubry

Z jiného ranku mám ráda Loubryho Útočiště. Tajemno, člověk je při čtení stále na nejisté půdě, jak to vlastně je, odkrývá se jedna realita za druhou, už už máte pocit, že víte, jak to je, ale autor si s vámi pěkně pohrává, aby na závěr přišlo jedno velké překvapení. Skvělý psychologický thriller! Podobně překvapená jsem byla snad jen u Ví o tobě od Sarah Pinborough. To je sice atmosférou i dějem úplně o něčem jiném, ale stejně tak mě autorka vodila za nos a táhla za sebou, a když už jsem si myslela, že to mám, tak mi ukázala, že je všechno úplně jinak.

Písařka ze Sieny, Melodie Winawerová

Moc se mi líbila i Písařka ze Sieny od Melodie Winawerové, která vyšla před pár lety. Je to sice úplně vymyšlený romantický příběh, ale dokázal mě přenést spolu s hlavní hrdinkou do středověké italské Sieny, kde čeká osudová láska, ale taky největší epidemie moru všech dob a napínavý komplot. Středověk, mor, konfrontace současnosti a minulosti, zvlášť v dnešní době to stojí za přečtení. Reálie si autorka dokonale nastudovala.

Všechny jeho ženy, Caterina Bonvicini

Z letošního roku mám ještě jednu oblíbenou knížku, je to taková jednohubka, ale moc dobře napsaná i přeložená… opět z Itálie (kdo by mě podezíral z předpojatosti), tentokrát z Milána – 7láska Všechny jeho ženy od Cateriny Bonvicini. Tragikomický příběh, který začíná tím, že se několik žen různým způsobem spojených s jedním mužem sejde u slavnostní večeře, ovšem bez onoho muže, který vůbec nedorazí… Život pokračuje a každá z žen (včetně pubertální dcery) vypráví vlastním jazykem o sobě a svých vztazích, někdy to je smutné, jindy humorné nebo tragikomické, nejčastěji překvapivé, když se pod fasádou objeví holá skutečnost. Na závěr dobře vypointované. Kdo čte rád o vztazích a má rád občas trochu černý humor, přijde si na své.

Hana, technická redaktorka

Háčkované zvířecí bačkory, Ira Rottová

V Metafoře jsme v průběhu let vydali řadu knih pro příznivce ručních prací – ať už se jednalo o pletení, korálky, tvorbu z papíru nebo háčkování. Nejnovějším přírůstkem je letošní titul Háčkované zvířecí bačkory. Je určen pro trochu pokročilejší tvůrce, ale výsledek rozhodně stojí za to. Uvnitř najdete názorné návody a ukázky, které celý proces ukazují od začátku do konce – a výsledkem je zvířecí bačkora: slon, lama, ovečka a mnoho dalších. Bačkory zdaleka nejsou určeny jen pro děti. Naopak, jejich provedení je takové, že je mohou klidně nosit i dospělí. A pokud máte okolo sebe lidi s jen kapkou smyslu pro humor, taková bačkora-tučňák je jistě potěší. 😊

Série Freyja & Huldar, Yrsa Sigurðardóttir

Thrillery Yrsy Sigurðardóttir jsou v Metafoře již stálicí a já každý rok napjatě čekám na novinku od téhle autorky.  Aktuální série začala skvělým DNA (po přečtení se už nikdy nebudete moc s klidem v duši podívat na vysavač) a pokračovala Černou dírou, Katarzí a zatím posledním dílem Poprava. A i tento díl opět splnil moje očekávání – první odporná a  promyšlená vražda předchází dalším a Yrsa si se čtenářem hraje na kočku a myš. 

Freyja s Huldarem jsou znovu zapojeni do vyšetřování a musí jednat rychle, v ohrožení jsou další lidé a hlavně děti. V jedné z hlavních rolí je samotný Island, kde se celá série odehrává. Zima, vítr prohánějící se po lávových polích, napětí… Prostě ten správný kotejl k večernímu sezení v křesle s hrnkem horkého čaje s rumem a nohama v teplných ponožkách.

Kateřina, redaktorka

Šifra, Isabella Maldonado

Který milovník napětí by si rád na Štědrý den nerozbalil pořádný thriller? Šifra je zaručený tip!  

Malá hispánská holčička Nina se ze vzpurného sirotka, o něhož žádný pěstoun příliš nestojí, změnila v odhodlanou a sebevědomou mladou ženu. Kdysi totiž dokázala uniknout muži, který ji unesl, znásilnil a téměř zabil. Dnes Nina nosí odznak FBI a ten muž ji chce zpátky. Je to inteligentní soupeř, brutální lovec bez zábran, milovník šifer a hádanek všeho druhu. Nina je součástí vyšetřovacího týmu a kořistí zároveň. Dokáže zabránit tomu, aby Šifra zabíjel v přímém přenosu dál? Autorka Isabella Maldonado sama sloužila u policie, prošla kurzy FBI a v knize používá mnohé z reálných vyšetřovacích postupů. Na našem Twitteru si s ní můžete přečíst rozhovor, původně publikovaný v časopisu Téma.

Najdeš mě v Havaně, Serena Burdicková

Tenhle román není žádná romantická selanka, ale drsný svět hollywoodských kulis a kubánských partyzánů, v němž musí ženy o své místo na slunci bojovat všemi myslitelnými způsoby. Když se autorka románu Najdeš mě v Havaně Serena Burdicková náhodně setkala s jistou Ninou Lopezovou, neměla tušení, že hovoří s dcerou herečky a zpěvačky Estelity Rodriguezové, která se proslavila rolemi v hollywoodských westernech a zemřela v pouhých osmatřiceti za ne zcela objasněných okolností. Bouřlivých životních zvratů nebyla ušetřena ani její dcera Nina. A tak nás čeká místy lyrické, místy až brutálně přímočaré líčení společné cesty matky a dcery, jejich lásky a míjení, to vše založené na dobových pramenech a především na svědectví samotné Niny. Silný a nevšední zážitek, který byste si neměli nechat ujít. 

Frida nespoutaná, Maren Gottschalková

Že jste už dlouho nenatrefili na dobrý biografický román? Právě teď k vám míří jeden zcela neobyčejný. Frida nespoutaná zastihuje slavnou malířku Fridu Kahlo v přelomových letech její tvorby, kdy vystavuje ve světových epicentrech výtvarného umění: New Yorku a Paříži.  Vedle jemné drobnokresby malířčiny duše – pestrobarevného vesmíru utkaného z dychtivé touhy po životě, mučivé lásky ke dvěma mužům a snů o vysvobození z nekončící bolesti – román nabízí také setkání s uměleckými velikány své doby a dosud nepoznané souvislosti. Historička, novinářka a spisovatelka Maren Gottschalková strávila mnoho let pečlivým výzkumem, studovala dopisy i malovaný deník Fridy Kahlo a procestovala Mexiko křížem krážem. Výsledkem je strhující vyprávění, v němž se realita organicky snoubí s nezbytnou dávkou fikce a kde se čtenář necítí být pouhým pozorovatelem, ale spolu s malířkou dýchá, míchá barvy a bere do ruky štětec. 

Lucie, redaktorka

Ještě jedna lež, J.M. Winchesterová

Jestliže máte rádi napětí, v téhle knize vás neopustí. Už od prvních vět budete jako na jehlách, začátek je doslova strhující. Hlavní hrdinka jde vyzvednout dcerku do školky, kam ji ráno odvedla, ale tam o ní nikdo nic neví. Pohřešované dítě. Zmizelý manžel. Uvěřitelné emoce zoufalství, pochyb a strachu. Policista se silnou intuicí, kterému se leccos nezdá. Čekáte rozplétání příběhu? Budete překvapeni. Přichází další a další zvraty, nečekané události a silné emoce. Děsivé odkrývání temných tajemství. Ještě jedna lež je skutečný psychologický thriller se vším všudy.

Karolína, redaktorka

Kmotry, Camille Aubray

Když je jejich manželé musí během války opustit, čtyřem ženám nezbývá než vzít chod rodinného podniku do svých rukou. Kmotry potěší všechny milovníky výpravných rodinných ság a příběhů, v nichž si osud s protagonisty nemilosrdně pohrává. Nouze není o nečekané zvraty v ději a propracované, plastické postavy. Pro všechny fanynky a fanoušky Kmotra a Mafiánů, kterým v těchto kultovních dílech chybí ten ženský pohled na věc.

Martin, asistent redakce

Spolčení ničemů, Maxime Chattam

Detektivkám a thrillerům sice v posledních letech na knižním trhu kralují autoři ze Skandinávie, ale Francouzi pro temný kriminální příběh nikdy nešli daleko a v žánru mají bohatou tradici. Proto mě potěšilo, že se nám po Jérômu Loubrym na český trh podařilo znovu uvést také Maxima Chattama, který ve své zemi platí za skutečnou spisovatelskou hvězdu, a to hned jedním z jeho nejlepších počinů – prvním dílem série Ludivine Vankerová Spolčení ničemů.

Thrillery se sériovými vrahy bývají většinou zasazeny na východní pobřeží USA, Chattam vás ale zavede na mnohem známější území hned několika evropských států, přes něž hlavní hrdinové sledují stopu něčeho, co na první pohled vypadá jako epidemie vraždění. Není to čtení pro slabé žaludky, ale pokud máte rádi filmy Davida Finchera nebo knihy Chrise Cartera, se Spolčením rozhodně neuděláte chybu. Navíc už připravujeme pokračování s názvem Ďábel si počká, takže je prostě ideální čas s touhle řadou začít!

Obr z mlhy, Jérôme Loubry

A když jsem nakousl Loubryho a sériové vrahy, nemůžu nezmínit Obra z mlhy. Po excelentním psychologickém thrilleru Útočiště, který minulý rok zboural žebříčky nejlepších žánrových knih, jsme se vrátili k autorově úplně prvnímu románu, temné detroitské kriminálce, v níž se dvojice detektivů s tíživou minulostí pokouší vypátrat děsivého vraha, jemuž krvavé zločiny procházejí už přes patnáct let.

Nečekejte druhá Útočiště. Spíš něco, jako je ten výše zmíněný Fincher a jeho ZodiacSedm nebo třeba poslední řada Temného případu – noirovou prohlídku deštivých ulic umírajícího města. Na trhu není podobně čistých žánrovek mnoho, čili pokud vás Obr oslovil, neváhejte, ať ho máte přečteného ještě předtím, než od Loubryho vydáme něco dalšího. Což se, spoiler alert, chystáme udělat dost brzy. 😊

Všechny knihy pořídíte v našem e-shopu na Grada.cz

Přečtěte si také:

Svět knihy v obrazech
Svět knihy v obrazech

Svět knihy je za námi a my doufáme, že jste si ho náležitě užili. Pojďte si připomenout akce našich autorek.

Číst více
Tipy z redakce
Metafora na Světě knihy
Metafora na Světě knihy

Letošní Svět knihy se blíží a my u toho nebudeme chybět. Projděte si náš program, v němž nechybí setkání s…

Číst více
Tipy z redakce
Ukázka z románu Alex, léto a já
Alex, léto a já

Přečtěte si ukázku z nového prázdninového románu od bestsellerové autorky úspěšné knihy Letní sázka Emily Henryové.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Tipy z redakce