Logo

Život mezi řádky

Nejočekávanější tituly roku 2022

17.1.2022

Knižní nový rok je tady, o tom ostatně svědčí samotný fakt, že tento týden nám vychází první letošní novinka, syrový thriller Toxická láska od první dámy holanské krimi Saskie Noortové. To je ale samozřejmě jen začátek a počínaje únorem můžete očekávat rozjezd bohaté metafoří produkce, na kterou jste zvyklí. Detektivky, biografické a historické romány,  romány pro ženy, 7lásky nebo Mystický léčitel – zkrátka opět bude na co se těšit. Pojďme si nyní představit ty největší tituly, jež máme v edičním plánu na nadcházející půlrok.

Nebudeme troškařit, hned na únor připravujeme tři nezapomenutelné příběhy se silnými hrdinkami – ač každý v jiném žánru. Tím prvním je trochu smutná, trochu úsměvná, ale především nadějeplná romance Haló… jsi tam? od bestsellerové autorky Fiony Lucasové, v níž se ukáže, že i jeden náhodný telefonát má šanci změnit vám život. Ani ne o týden později vyjde volné pokračování feel-good románu z malebného švédského maloměsta Pekárna s vůní skořice, které na pultech knihkupectví najdete pod názvem Pekárna plná života. Znovu se v něm setkáte se sympatickou Lovisou, jejím pekařským krámkem, uličkami pitoreskního Halleholmu i všemi postavami, jež jste si oblíbili v prvním díle. A protože myslíme i na příznivce napínavé literatury, trojici uzavře thriller Trofej od Darby Keaneové, v němž univerzitní městečko přikryje temný stín poté, co zmizí nejen jedna ze studentek, ale i oblíbený profesor, a jediný, kdo se o něj zjevně nebojí, je jeho manželka…

Co spojuje nález lidských ostatků, vraždu bezdomovce a ohavnou panenku nalezenou v moři? Přece zápletka thrilleru Panenka, nového dílu kriminální série Freyja & Huldar od královny severské krimi Yrsy Sigurðardóttir! Jaro tedy odstartuje způsobem věru velkolepým – i dosud nepřekonané Yrse u nás ale roste konkurence. Napínavá detektivka z pera skutečné policejní kapitánky Isabelly Maldonado Šifra, v níž se mladá agentka FBI Nina Guerrerová pustila po stopách sériového vraha, že nebyl důvod odkládat vydání jejího pokračování. Existuje pojítko mezi vyvražděním celé rodiny a případem trojnásobné vraždy, jenž se odehrál o čtyři roky dříve a 3 000 kilometrů dál? To se agentka Guerrerová pokusí zjistit v dubnu v thrilleru Hadí oči.

Stejný měsíc potěšíme také příznivce Alex Brownové. „Skrývají staré dopisy klíč ke šťastné budoucnosti?“ stálo na přebalu romantického příběhu Pohlednice z Itálie. Podobný motiv najdete i v Pohlednici z Paříže, jejíž hrdinka se v kouzelných uličkách Města světel pouští po stopách anglické sestry, jejíž tajné deníky nalezla při návštěvě bytu své sousedky a která se do Francie vydala v roce 1916 ošetřovat zraněné vojáky. A aby Francie nebylo málo, takřka současně můžete očekávat horkou novinku od autorky oblíbených románů Pařížská švadlena a Skříň plná Diora Natashy Lesterové. Dům na Riviéře rovněž přináší všechny ingredience, jež mají její příznivci rádi – příběh překlenující několik generací, lásku k módě a umění i střídání současného zasazení se strhujícími kapitolami z období druhé světové války, v nichž jedna špionka spřádá odvážný plán na záchranu uměleckých předmětů před nacisty.

Dalším dlouho očekávaným titulem je pokračování případů Mobilní vyšetřovací jednotky z detektivního thrilleru Třetí na řadě. V knize Neříkej lži Allison Brennanová postaví oblíbený tým vyšetřovatelů Matta Costu a Karu Quinnovou před nevyřešenou vraždu, která je přivede až na stopu kartelu. Dokážou odhalit temné spiknutí dřív, než se připojí k jeho obětem?

Na ty největší pecky se vyplatí si počkat – konkrétně do května, kdy odstartuje nová série z pera jedinečné autorky Zlaté klece a Stříbrných křídel Camilly Läckberg, jež si tentokrát přizvala ke spolupráci švédského iluzionistu a spisovatele Henrika Fexeuse. V prvním díle trilogie Mentalista s názvem Iluze vám autoři představí novou vyšetřovatelskou dvojici, tvořenou policejní inspektorkou Minou Dabiri a slavným mentalistou Vincentem Walderou, a hned ji postaví před záludný případ mrtvé ženy s tělem probodaným meči, nalezené v kouzelnické bedně. Nepovedené vystoupení nebo úkladná vražda? Jak se záhy ukáže, spíše to druhé – a jediný způsob, jak zabránit dalšímu zabíjení, je předvídat vrahovy kroky…

Abychom ale nekončili na temné notě, také jste si zamilovali romantickou komedii Letní sázka? V tom případě vám jistě udělá radost, že se ještě před začátkem léta můžete těšit na novinku od Emily Henryové! V originále se jmenuje People We Meet on Vacation (český název připravujeme) a přináší příběh o dvou přátelích, Poppy a Alexovi, kteří spolu sice nemají vůbec nic společného – ona je živelná a touží poznávat svět, on radši tráví čas doma s knihou –, ale přesto, nebo možná právě proto jsou si na světě nejbližší a každé léto vyrážejí na společnou dovolenou… nebo alespoň vyráželi, než se jim povedlo všechno zkazit. Vydrží ale žít jeden bez druhého, nebo nastává čas koupit letenky a vyložit karty na stůl?

Abychom však nevyložili všechny karty i my, výčet raději pro dnešek ukončíme. Jak vidíte, letošek bude opravdu velký, a to se nám do článku nevešel ještě třeba krimithriller od francouzského řezníka Maxima Chattama, pokračování rodinné ságy Sicilští lvi, životopisný román o Vincentu van Goghovi, předkládající trochu jinou teorii o jeho smrti, nebo některá z mnoha letošních 7lásek. Ale nebojte, všechny si je necháme do klasických měsíčních novinek, jež vždycky včas najdete u nás na webu. Zatím si užijte zbytek zimy a rychle přečtěte všechny knihy, které vám nadělil Ježíšek, abyste měli místo na nové. Bude to potřeba.

Přečtěte si také:

Ukázka z thrilleru Iluze
Iluze

Nepovedený trik, nebo úkladná vražda? Přečtěte si ukázku z nového thrilleru Camilly Läckberg a Henrika Fexeuse Iluze.

Číst více
Koupit na Grada.cz
Předsta­vujeme
Květnové novinky z Metafory
Květnové novinky z Metafory

Byl pozdní večer, první máj, večerní máj, byl lásky čas. Anebo že by spíš čas thrilleru? Nebojte, u nás si…

Číst více
Předsta­vujeme
Dubnové novinky z Metafory
Dubnové novinky z Metafory

Nová Maldonado, Lesterová nebo Chattam. Metafoří jaro se nese ve znamení návratů a vy byste u toho rozhodně neměli chybět!

Číst více
Předsta­vujeme