Logo

Život mezi řádky

Nejočekávanější tituly roku 2022

17.1.2022

Knižní nový rok je tady, o tom ostatně svědčí samotný fakt, že tento týden nám vychází první letošní novinka, syrový thriller Toxická láska od první dámy holanské krimi Saskie Noortové. To je ale samozřejmě jen začátek a počínaje únorem můžete očekávat rozjezd bohaté metafoří produkce, na kterou jste zvyklí. Detektivky, biografické a historické romány,  romány pro ženy, 7lásky nebo Mystický léčitel – zkrátka opět bude na co se těšit. Pojďme si nyní představit ty největší tituly, jež máme v edičním plánu na nadcházející půlrok.

Nebudeme troškařit, hned na únor připravujeme tři nezapomenutelné příběhy se silnými hrdinkami – ač každý v jiném žánru. Tím prvním je trochu smutná, trochu úsměvná, ale především nadějeplná romance Haló… jsi tam? od bestsellerové autorky Fiony Lucasové, v níž se ukáže, že i jeden náhodný telefonát má šanci změnit vám život. Ani ne o týden později vyjde volné pokračování feel-good románu z malebného švédského maloměsta Pekárna s vůní skořice, které na pultech knihkupectví najdete pod názvem Pekárna plná života. Znovu se v něm setkáte se sympatickou Lovisou, jejím pekařským krámkem, uličkami pitoreskního Halleholmu i všemi postavami, jež jste si oblíbili v prvním díle. A protože myslíme i na příznivce napínavé literatury, trojici uzavře thriller Trofej od Darby Keaneové, v němž univerzitní městečko přikryje temný stín poté, co zmizí nejen jedna ze studentek, ale i oblíbený profesor, a jediný, kdo se o něj zjevně nebojí, je jeho manželka…

Co spojuje nález lidských ostatků, vraždu bezdomovce a ohavnou panenku nalezenou v moři? Přece zápletka thrilleru Panenka, nového dílu kriminální série Freyja & Huldar od královny severské krimi Yrsy Sigurðardóttir! Jaro tedy odstartuje způsobem věru velkolepým – i dosud nepřekonané Yrse u nás ale roste konkurence. Napínavá detektivka z pera skutečné policejní kapitánky Isabelly Maldonado Šifra, v níž se mladá agentka FBI Nina Guerrerová pustila po stopách sériového vraha, že nebyl důvod odkládat vydání jejího pokračování. Existuje pojítko mezi vyvražděním celé rodiny a případem trojnásobné vraždy, jenž se odehrál o čtyři roky dříve a 3 000 kilometrů dál? To se agentka Guerrerová pokusí zjistit v dubnu v thrilleru Hadí oči.

Stejný měsíc potěšíme také příznivce Alex Brownové. „Skrývají staré dopisy klíč ke šťastné budoucnosti?“ stálo na přebalu romantického příběhu Pohlednice z Itálie. Podobný motiv najdete i v Pohlednici z Paříže, jejíž hrdinka se v kouzelných uličkách Města světel pouští po stopách anglické sestry, jejíž tajné deníky nalezla při návštěvě bytu své sousedky a která se do Francie vydala v roce 1916 ošetřovat zraněné vojáky. A aby Francie nebylo málo, takřka současně můžete očekávat horkou novinku od autorky oblíbených románů Pařížská švadlena a Skříň plná Diora Natashy Lesterové. Dům na Riviéře rovněž přináší všechny ingredience, jež mají její příznivci rádi – příběh překlenující několik generací, lásku k módě a umění i střídání současného zasazení se strhujícími kapitolami z období druhé světové války, v nichž jedna špionka spřádá odvážný plán na záchranu uměleckých předmětů před nacisty.

Dalším dlouho očekávaným titulem je pokračování případů Mobilní vyšetřovací jednotky z detektivního thrilleru Třetí na řadě. V knize Neříkej lži Allison Brennanová postaví oblíbený tým vyšetřovatelů Matta Costu a Karu Quinnovou před nevyřešenou vraždu, která je přivede až na stopu kartelu. Dokážou odhalit temné spiknutí dřív, než se připojí k jeho obětem?

Na ty největší pecky se vyplatí si počkat – konkrétně do května, kdy odstartuje nová série z pera jedinečné autorky Zlaté klece a Stříbrných křídel Camilly Läckberg, jež si tentokrát přizvala ke spolupráci švédského iluzionistu a spisovatele Henrika Fexeuse. V prvním díle trilogie Mentalista s názvem Iluze vám autoři představí novou vyšetřovatelskou dvojici, tvořenou policejní inspektorkou Minou Dabiri a slavným mentalistou Vincentem Walderou, a hned ji postaví před záludný případ mrtvé ženy s tělem probodaným meči, nalezené v kouzelnické bedně. Nepovedené vystoupení nebo úkladná vražda? Jak se záhy ukáže, spíše to druhé – a jediný způsob, jak zabránit dalšímu zabíjení, je předvídat vrahovy kroky…

Abychom ale nekončili na temné notě, také jste si zamilovali romantickou komedii Letní sázka? V tom případě vám jistě udělá radost, že se ještě před začátkem léta můžete těšit na novinku od Emily Henryové! V originále se jmenuje People We Meet on Vacation (český název připravujeme) a přináší příběh o dvou přátelích, Poppy a Alexovi, kteří spolu sice nemají vůbec nic společného – ona je živelná a touží poznávat svět, on radši tráví čas doma s knihou –, ale přesto, nebo možná právě proto jsou si na světě nejbližší a každé léto vyrážejí na společnou dovolenou… nebo alespoň vyráželi, než se jim povedlo všechno zkazit. Vydrží ale žít jeden bez druhého, nebo nastává čas koupit letenky a vyložit karty na stůl?

Abychom však nevyložili všechny karty i my, výčet raději pro dnešek ukončíme. Jak vidíte, letošek bude opravdu velký, a to se nám do článku nevešel ještě třeba krimithriller od francouzského řezníka Maxima Chattama, pokračování rodinné ságy Sicilští lvi, životopisný román o Vincentu van Goghovi, předkládající trochu jinou teorii o jeho smrti, nebo některá z mnoha letošních 7lásek. Ale nebojte, všechny si je necháme do klasických měsíčních novinek, jež vždycky včas najdete u nás na webu. Zatím si užijte zbytek zimy a rychle přečtěte všechny knihy, které vám nadělil Ježíšek, abyste měli místo na nové. Bude to potřeba.

Přečtěte si také:

Právě vychází strhující krimi Žena v ohni
Právě vychází strhující krimi Žena v ohni

Vydejte se se Ženou v ohni do nebezpečného světa umění! Mladá reportérka Jules se pouští po stopách legendárního obrazu. Není ale…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Předsta­vujeme
Vyšel nový thriller Yrsy Sigurðardóttir Ticho
Vyšel nový thriller Yrsy Sigurðardóttir Ticho

Oblíbili jste si sérii Freyja a Huldar? Pak vás na jaře jistě potěšil thriller Panenka. To ale není vše, na…

Číst více
Koupit na Grada.cz
Předsta­vujeme
Ediční plán na druhou polovinu roku 2022
Ediční plán na druhou polovinu roku 2022

Edičním plán na druhou polovinu roku 2022 je tady! Připravte si kalendáře, bude to velké!

Číst více
Předsta­vujeme